"Koreańczycy ogrywają Stany Zjednoczone od wielu lat. Chiny niewiele zrobiły, by pomóc". Trump krytykuje Koreę Płn

Świat
"Koreańczycy ogrywają Stany Zjednoczone od wielu lat. Chiny niewiele zrobiły, by pomóc". Trump krytykuje Koreę Płn
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Korea Płn. "bardzo źle się zachowuje", a Chiny zrobiły niewiele, żeby pomóc - napisał w piątek na Twitterze prezydent USA Donald Trump kilka godzin po tym, jak sekretarz stanu USA uznał, że strategiczna cierpliwość wobec Pjongjangu wyczerpała się.

"Korea Północna zachowuje się bardzo źle. (Koreańczycy) ogrywają Stany Zjednoczone od wielu lat. Chiny niewiele zrobiły, żeby pomóc" - napisał Trump na Twitterze.

 

 

Amerykański sekretarz stanu USA Rex Tillerson udał się z kilkudniową wizytą po Azji; po odwiedzeniu Japonii obecnie przebywa w Seulu, a w sobotę jedzie do Chin, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem ChRL Xi Jinpingiem, m.in. o terminie pierwszego spotkania Xi z prezydentem Trumpem.

 

Będzie "właściwa odpowiedź" USA

 

Na konferencji prasowej w stolicy Korei Południowej zaznaczył, że wszelkie działania Pjongjangu zagrażające Seulowi spotkają się z "właściwą odpowiedzią". Podkreślił, że wobec gróźb Korei Północnej wszystkie opcje pozostają na stole, w tym działania militarne.

 

W zeszłym roku Korea Północna przeprowadziła dwie próby nuklearne i 24 próby rakiet balistycznych. Eksperci militarni obawiają się, że wkrótce władze w Pjongjangu będą dysponowały bronią atomową i rakietami balistycznymi o zasięgu pozwalającym na dokonanie ataku na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

 

Prowokacje Pjongjangu spowodowały rozpoczęcie w ubiegłym tygodniu rozmieszczania przez siły amerykańskie w Korei Południowej systemu obrony przeciwrakietowej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). System ten pozwala na zniszczenie nadlatujących rakiet balistycznych w końcowej fazie lotu. Rozmieszczenie systemu THAAD wywołało protesty władz w Pekinie, które argumentują, że radar będący częścią systemu THAAD, obejmuje swoim zasięgiem terytorium Chin i tym samym zmniejsza możliwości chińskiej obrony przeciwrakietowej.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie