Samorządowcy mówią "tak" dla metropolii warszawskiej. "Po konsultacjach, nie na wariata"

Polska
Samorządowcy mówią "tak" dla metropolii warszawskiej. "Po konsultacjach, nie na wariata"
Pixabay/Skitterphoto

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski oraz włodarze: Legionowa i Podkowy Leśnej zaapelowali w czwartek o spokojną rozmowę i więcej konsultacji ws. tworzenia stołecznej metropolii. Zdaniem Olszewskiego, projekt nowej ustawy dla Warszawy powinien przygotować rząd, nie posłowie PiS.

W czwartek w południe u wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery zorganizowane zostały konsultacje z przedstawicielami gmin wymienionych w dotychczasowej propozycji PiS dotyczącej utworzenia metropolii warszawskiej. Wcześniej wojewoda spotkał się m.in. z wiceprezydentem Olszewskim, prezydentem Legionowa Romanem Smogorzewskim oraz burmistrzem Podkowy Leśnej Arturem Tusińskim.

 

Olszewski relacjonował po spotkaniu, że podczas rozmowy u wojewody apelował o przełożenie czwartkowych konsultacji z samorządowcami. Przypomniał m.in., że w czwartek Rada Warszawy zajmuje się budżetem miasta. - My absolutnie nie wykluczamy pogłębiania, szukania rozwiązań współpracy metropolitalnej, a zakładamy, że ta rozmowa musi być normalna, spokojna - podkreślił wiceprezydent Warszawy. Zarzucił wojewodzie, że nie traktuje samorządowców w sposób partnerski.

 

Inicjatywa rządu, nie - posłów PiS

 

Olszewski poinformował również, że podczas spotkania z Sipierą zwrócił się o to, by to rząd, a nie posłowie PiS, przygotował i przedstawił projekt ustawy w sprawie metropolii warszawskiej. Przypomniał, że podobna ustawa dla Śląska - uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm, którą teraz zajmuje się Senat - byłą inicjatywą rządu Beaty Szydło.

 

- Naprawdę nie widzimy powodu dlaczego pan wojewoda i pan poseł Jacek Sasin (poseł PiS prezentujący projekt ustawy o ustroju Warszawy - red.) nie mogą przekonać swoich kolegów posłów żeby nie traktować Warszawy i metropolii warszawskiej jako gorszy sort. Chcemy być traktowani tak samo - podkreślił wiceprezydent Warszawy.

 

"Brak analiz finansowych"

 

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski (PO) ocenił, że zwołane przez Sipierę konsultacje jako "fasadowe". Jak mówił, do tej pory - mimo wcześniejszych próśb i pytań - nie otrzymał od wojewody żadnych analiz finansowych dotyczących zmian granic stolicy. - Tych analiz po prostu, wydaje mi się, że nie ma - dodał samorządowiec.

 

W jego ocenie, projekt PiS zmierza do stworzenia "kolejnej biurokratycznej struktury". - W Polsce mamy bardzo dużo biurokracji, bo jest samorząd gminny, powiatowy, wojewódzki. Jest mnóstwo administracji i jeszcze czapa aglomeracyjna - mówił Smogorzewski. Za oszustwo uznał zapowiedzi autorów projektu PiS, że rozwiąże on np. problemy komunikacyjne ościennych gmin. - Mówi się mieszkańcom, że przybędzie autobusów, przybędzie pieniędzy i wszyscy będą piękni, młodzi i bogaci - ironizował prezydent Legionowa.

 

On również, podobnie jak Olszewski, przekonywał, że metropolia jest potrzebna, jednak prawo w tej sprawie nie powinno być "robione na wariata, na kolanie".

 

Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński zarzucił wojewodzie "próbę upolitycznienia" czwartkowego spotkania, które - w jego ocenie - przypominało "zebranie partyjne".

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie