Ojciec prezydenta Dudy mówił o kształtowaniu mężczyzny. Sięgnął do wspomnień

Polska
Ojciec prezydenta Dudy mówił o kształtowaniu mężczyzny. Sięgnął do wspomnień
Twitter.com/KancelariaPrezydenta

Jan Duda podzielił się doświadczeniami w wychowywaniu syna podczas prelekcji pt. "Kształtowanie mężczyzny" w Krakowie. Przyznał, że jego wielkim wzorem był św. Józef, który "wychował mężczyznę tej klasy, co Jezus".

Preelekcja odbyła się środę wieczorem w parafii św. Józefa w Krakowie, w ramach comiesięcznego spotkania krakowskiej wspólnoty Mężczyzn św. Józefa.

 

Jan Duda, który na co dzień wykłada na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uznał, że bardzo ważne jest dzisiaj odbudowanie etosu mężczyzny.

 

Mówiąc o wychowaniu dzieci, a w szczególności chłopca, wskazał, że bardzo ważne jest podejście spersonalizowane, bez sztywnych zasad i z uwzględnieniem tego, co jest w dziecku indywidualne. - My mamy wychowywać, bo kochamy. Bo chcemy, by nasze dziecko wyrosło na mądrego, dobrego i zdrowego człowieka - zaznaczył.

 

"My wychowujemy dzieci, a one nas"

 

Dodał, że wychowanie to nie jest proces nagrywania na taśmie mądrości. - To jest proces interakcji. My wychowujemy dzieci, a one nas. Żadnej zasady życiowej nie można wdrożyć na siłę. Dziecko bierze ze świata to, co mu w danym momencie odpowiada. Rolą rodziców jest to, by dziecko wybierało te rzeczy, które uważamy za wartościowe - wyjaśnił.

 

W tej perspektywie wskazał, że istnieją cztery węzły wychowawcze - rodzice, szkoła, Kościół, ale także otoczenie, które często poddaje młodemu człowiekowi idee mu zagrażające.

 

- Nie możemy jednak bać się podwórka, gdyż dziecka nie można wychowywać w izolacji od świata. Powinnością rodziców, a zwłaszcza ojców, jest takie przerobienie tych zewnętrznych oddziaływań, by stały się szczepionką, czymś, co dziecko uodporni, spowoduje,

że będzie wybierało świadomie - opisał.

 

"Normy są niekwestionowalne"

 

Jan Duda powiedział, że w jego ocenie w wychowaniu ważne jest triada pojęć - wartości, normy i granice.

 

- To, że odczuwamy wartości wyższe, jest dla mnie dowodem na istnienie Boga. One są różne - dobro, solidarność czy miłość. Ale spaja je jedno - wiara, bo bez niej wyznawanie wartości staje się kaprysem - ocenił.

 

Dopowiedział, że implementacja tych wartości młodemu człowiekowi odbywa się poprzez normy. - Musimy bowiem sformułować na jakich zasadach przestrzegamy wartości. I pokazać dziecku, że normy są niekwestionowalne - stwierdził.

 

"Mężczyzny trzeba uczyć odpowiedzialności"

 

Jan Duda wskazał, że bardzo ważne jest kształtowanie w chłopcu świadomości odpowiedzialności za swoje słowa i czyny. - Mam wrażenie, że kobiecie przychodzi to łatwiej. Mężczyzny tej odpowiedzialności trzeba uczyć: za dzieci, dom, jego utrzymanie - mówił.

 

Uznał, że fundamentalne jest to, by syn zawsze mógł znaleźć u ojca odpowiedź na nurtujące go pytania czy wątpliwości życiowe. Przypomniał postać Karola Wojtyły, którego modlitwy nauczył właśnie ojciec, ale "nie poprzez mówienie o niej, tylko właśnie przez jednoznaczny przykład zwracania się na klęczkach do Pana Boga".

  

Podkreślił, że właśnie przykład jest najistotniejszy we wskazywaniu dzieciom właściwej drogi życiowej.

 

- Pamiętajmy zawsze, że dzieci nie oczekują od nas kumplostwa, ale przywództwa. Chcą, byśmy byli dla nich autorytetem i pokazywali jakie normy w życiu są najważniejsze - zaapelował na zakończenie do przybyłych mężczyzn.

 

Mężczyźni św. Józefa to grupa spotykająca się cyklicznie w Krakowie.

 

KAI

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie