"Naruszyły ustawę, bo zasłaniały twarz" - MSW Białorusi o osobach zatrzymanych ws. środowych protestów

Świat
"Naruszyły ustawę, bo zasłaniały twarz" - MSW Białorusi o osobach zatrzymanych ws. środowych protestów
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Osoby zatrzymane 15 marca poważnie naruszyły ustawę o masowych akcjach, bo zasłaniały twarze - oświadczył w czwartek przedstawiciel białoruskiego MSW. Media informują o ponad 50 zatrzymanych w związku ze środowymi protestami w Mińsku, Grodnie i Mohylewie.

- W czasie akcji 15 marca niektórzy obywatele poważnie naruszyli ustawę o imprezach masowych, która zabrania ukrywania twarzy pod maskami - powiedział oficjalny przedstawiciel służby prasowej białoruskiego MSW Hieorhij Jauczar, którego słowa przytacza agencja BiełTA. Artykuł 11 ustawy zabrania zasłaniania twarzy - przypomina ta państwowa agencja informacyjna.

 

- Pracownicy milicji uprzedzali o nielegalności takich działań. Jednak wezwania milicji zostały przez tych obywateli zignorowane i kontynuowali oni udział w masowej akcji właśnie z zasłoniętymi twarzami. Decyzja o zatrzymaniu została podjęta w celu ustalenia tożsamości tych osób, a także w związku z ich możliwym związkiem z innymi naruszeniami prawa - dodał przedstawiciel MSW.

 

"Obywatele stawiali opór"

 

Przypomniał, że do zatrzymań doszło w środkach komunikacji miejskiej, ponieważ "istniało zagrożenie, że osoby, które naruszyły prawo, ukryją się". - Ci obywatele stawiali opór, jeden funkcjonariusz odniósł obrażenia, znajduje się w szpitalu. W sumie zatrzymano kilkadziesiąt osób - oświadczył.

 

W środę w Mińsku, Grodnie i Mohylewie odbyły się protesty przeciwko dekretowi nr 3 o walce z pasożytnictwem, który zobowiązuje osoby niepracujące do uiszczania specjalnego podatku. Według różnych szacunków w stolicy protestowało od ponad tysiąca do nawet trzech tysięcy osób, w Grodnie - do 800 osób, w Mohylewie - ok. 500. Według mediów w związku z protestami zatrzymano ponad 50 osób. Sądy w Mińsku, Mohylewie i Grodnie wszczęły w czwartek procesy administracyjne wobec zatrzymanych, większość z nich skazując na kary aresztu do 15 dni.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie