Manipulowali przy tachografach w ciężarówkach. Polacy skazani na więzienie. W Wielkiej Brytanii

Świat
Manipulowali przy tachografach w ciężarówkach. Polacy skazani na więzienie. W Wielkiej Brytanii
Polsat News

Dwóch polskich kierowców ciężarówek usłyszało wyrok brytyjskich sądów za stosowanie magnesu w celu oszukania tachografu. Wojciecha T. skazano na 2 miesiące więzienia oraz 12 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów, a Kamila N. na 4 miesiące więzienia oraz 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów.

Polscy kierowcy wpadli w trakcie kontroli DVSA (Driver and Vehicle Standards Agency). W sądzie udowodniono kierowcom fałszowanie informacji, a także stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym. Jeden z Polaków zdążył już  wyrok "odsiedzieć". Od 21 stycznia pozostawał on bowiem w brytyjskim areszcie, ponieważ odmówiono mu oczekiwania na proces na wolności.


Brytyjski sąd uznał, że fałszowanie zapisów tachografu prowadzi do nadmiernego zmęczenia kierowcy, a więc może skutkować wypadkiem. Ten mógłby zaś być tragiczny w skutkach, z uwagi na wielotonową masę samochodów ciężarowych.

 

Rozważano konfiskatę ciężarówki


W przypadku skazanego Wojciecha T. agencja DVSA proponowała dodatkową karę - konfiskatę samochodu ciężarowego. Propozycja ta została jednak przez sąd odrzucona, gdyż nie znaleziono dowodów na udział firmy w oszustwie. Przewoźnik miał niczego nie wiedzieć o manipulacjach przy tachografach dokonywanych przez kierowcę.


Jak podaje serwis 40ton.net, dwóch innych polskich kierowców oczekuje na wyrok brytyjskiego sądu w podobnej sprawie.


40ton.net, polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie