Magierowski: prezydent nie może się pogodzić z decyzją TK, ale szanuje wyrok

Polska

- Prezydent Andrzej Duda podtrzymuje swe wątpliwości dotyczące nowelizacji Prawa o zgromadzeniach i nie może pogodzić się z tą decyzją. Z drugiej strony prezydent szanuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego - powiedział dyrektor biura prasowego prezydenckiej kancelarii Marek Magierowski.

TK uznał w czwartek przepisy nowelizacji Prawa o zgromadzeniach zaskarżone przed ich podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę, za zgodne z konstytucją. Czterech z 11 orzekających w sprawie sędziów TK zgłosiło zdanie odrębne do wyroku.

 

Zdaniem prezydenta, sprzeczny z konstytucją był m.in. przepis noweli, wprowadzający zgromadzenia cykliczne.

 

- Pan prezydent podtrzymuje swoje wątpliwości związane z tą ustawą, które zawarł we wniosku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Magierowski. Z drugiej strony - dodał - prezydent szanuje wyrok TK i będzie postępował zgodnie z konstytucją.

 

Wątpliwości prezydenta

 

 

Wieczorem Magierowski był gościem programu "Gość Wydarzeń". Wymieniał jakie wątpliwości wobec nowelizacji miał prezydent. - Dotyczyły one m.in. konstytucyjności tzw. zgromadzeń cyklicznych, zasady, że prawo nie działa wstecz i trybu zaskarżenia decyzji odmowy - powiedział dyrektor biura prasowego kancelarii prezydenta.

 

- Prezydent żałuje, że taką, a nie inną decyzję podjął TK - dodał Magierowski. Powtórzył, że "prezydent nie zgodził się z treścią ustawy", ale "naturalne szanuje werdykt Trybunału".

 

Na pytanie Beaty Lubeckiej, czemu prezydent nie skorzystał z przysługującego mu prawa weta, Magierowski odpowiedział: "Pan prezydent uznał, że skieruje sprawę do TK".

 

Jak dodał Magierowski, prezydent Duda dobrze ocenia pracę zarówno prezes Julii Przyłębskiej, jak i całego Trybunału.

 

PAP, Polsat News

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie