IPN: poszukiwania szczątków Żołnierzy Wyklętych najpierw na Bródnie, później na Łączce

Polska
IPN: poszukiwania szczątków Żołnierzy Wyklętych najpierw na Bródnie, później na Łączce
Polsat News

Nie tylko na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach, ale również na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie IPN będzie poszukiwał szczątków ofiar komunizmu-Żołnierzy Wyklętych. Prace na Bródnie rozpoczną się już na początku kwietnia, na Łączce - 18 kwietnia.

O kolejnych poszukiwaniach tajnych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego w Warszawie poinformował w czwartek wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który w Instytucie kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji.

 

- Pierwsze prace poszukiwawcze rozpoczniemy na początku kwietnia na terenie cmentarza na Bródnie w Warszawie - powiedział Szwagrzyk. Przypomniał, że Cmentarz Bródnowski jest - obok Łączki na Powązkach i nekropolii na Służewie - jednym z najważniejszych miejsc w stolicy Polski, gdzie zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN powinien prowadzić poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego.

 

Będą szukać szczątków m.in. gen. Fieldorfa "Nila"

 

Z kolei rozpoczęcie kolejnych poszukiwań na Łączce - jak zapowiedział wiceprezes IPN podczas czwartkowego spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" - planowane jest na 18 kwietnia. Poszukiwania te dotyczą m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - szefa Kedywu Komendy Głównej AK, a także płk. Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

 

Na Łączce poszukiwane są też szczątki rtm. Witolda Pileckiego - dobrowolnego więźnia Auschwitz i autora raportów o Holokauście. Niezależnie od tego Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN podejmie w tym roku próby odnalezienia rtm. Pileckiego na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej, gdzie obecnie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Wcześniej prace te uniemożliwiał funkcjonujący tam areszt śledczy.

 

Wiceprezes IPN wyraził nadzieję, że w tym roku uda się powrócić z poszukiwaniami na teren cmentarza na Służewie przy ul. Wałbrzyskiej, gdzie w latach 1945-1948 (a więc jeszcze przed Łączką) dokonywano potajemnych pochówków ofiar terroru komunistycznego.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie