Znak "strzeż się przed Żydem". Policja wszczęła śledztwo, autor przeprosił

Świat
Znak "strzeż się przed Żydem". Policja wszczęła śledztwo, autor przeprosił
Twitter.com/Marcus Dysch‏

Ortodoksyjną społeczność Żydów w londyńskiej dzielnicy Stamford Hill zaniepokoił znak ostrzegawczy przedstawiający... Żyda. Umieszczono go na latarni w pobliży synagogi. Okazało się, że oburzenie było przedwczesne. Zamieszanie spowodował artysta, który stworzył też kilka innych znaków ostrzegawczych, m.in. ze staruszką. Jak powiedział, nie miał zamiaru nikogo urazić.

Znak zaniepokoił organizację Shomrim (po hebrajsku "strażnicy"), która zgłosiła ten przypadek policjantom. Wcześniej mieszkańcy dzielnicy spekulowali, że mógł być to także niestosowny żart obchodzących radosne żydowskie święto Purim.

 

 

 

Media nagłośniły historię

 

Informację o antysemickim znaku zamieściły na swoich portalach media w Wielkiej Brytanii, między innymi BBC, Guardian, "Daily Mail" i "The Sun". W środę na Twitterze sprawę skomentował redaktor lokalnej gazety "Jewish Chronicle”, który poinformował, że autorem znaku jest artysta Franck Allais.

 

"Media muszą najpierw sprawdzać, a potem przytaczać fakty" napisał dziennikarz tej gazety i powiedział, że sprawę rozdmuchano, zanim upewniono się, czego dotyczy. Po tym komentarzu artykuł zaktualizowały BBC i Guardian. Dziennikarze zapytali artystę o jego zamiar.

 

 

 

Żyd, starsza pani i kot

 

Franck Allais, powiedział, że nie miał zamiaru nikogo urazić, a w Londynie zamieścił 27 podobnych znaków z innymi postaciami. Tylko ten piktogram wzbudził emocje.

 

Inne znaki przedstawiały np. starszą panią, mężczyznę na wózku inwalidzkim czy... kota, a wszystkie zarysy sylwetek powstały w oparciu o zdjęcia, które zrobił w Londynie. Jedynym zamiarem artysty miało być pokazanie, jak różni są mieszkańcy miasta i że na wszystkich trzeba uważać.

 

Zanim artysta ujawnił, że odpowiada za znaki, Rada Gminy Hackney informowała, że znak przedstawiający Żyda będzie usunięty jeszcze w środę.

 

Ataki antysemickie w dzielnicy

 

Mimo to organizacja Shomrim przypomina o licznych atakach o podłożu antysemickim w dzielnicy.

 

 

Społeczność Żydów chasydzkich w dzielnicy Stamford Hill rozwija się od XIX wieku. Obecnie liczy około 300 tys. mieszkańców.

 

thejc.com, Guardian, Polishexpress.co.uk

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie