"Po tej euforii związanej z powrotem z Brukseli trzeba przejść do realnej polityki". PSL chce informacji ws. Brexitu

Polska
"Po tej euforii związanej z powrotem z Brukseli trzeba przejść do realnej polityki". PSL chce informacji ws. Brexitu
PAP/Rafał Guz

Jakie kroki podjął rząd, żeby utrzymać pozycje Polaków w Wielkiej Brytanii i zabezpieczyć ich interesy po Brexicie - tego chce się dowiedzieć PSL, które domaga się złożenia przez gabinet Beaty Szydło informacji w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

- Na najbliższym posiedzeniu Sejmu domagamy się informacji premier Szydło i całego rządu na temat działań podjętych w związku z Brexitem. Co do tej pory rząd zrobił? Jakie kroki podjęła premier, minister spraw zagranicznych? Jakie podjęła kroki polska dyplomacja, żeby utrzymać pozycje Polaków w Wielkiej Brytanii, żeby zabezpieczyć ich interes, żeby zabezpieczyć interes rodzin, które często są rozdzielone i często korzystają z różnego rodzaju uprawnień, choćby uprawnień socjalnych? - pytał na konferencji w Sejmie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Ocenił, że te uprawnienia "nie mogą w żaden sposób być ograniczone". - Te tendencje do ograniczania benefitów socjalnych pojawiają się również w Niemczech - tu nas broni Komisja Europejska - wskazał lider ludowców.

 

Jak mówił, "po tej euforii związanej z powrotem z Brukseli trzeba przejść do realnej polityki i pokazać, co się naprawdę chce zrobić".

 

- Niech już te emocje radości, które towarzyszyły premier i całemu PiS-owi, może opadną i niech pokażą, jaka jest strategia działania w związku z Brexitem - punkt po punkcie, krok po kroku - i co zostało zrobione - zaznaczył prezes Stronnictwa. - Inaczej nie możemy dać wiary w jakąkolwiek strategię - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

 

"Ważny partner Polski"

 

W poniedziałek wieczorem obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły ustawę upoważniającą premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szefowa rządu planuje uruchomić proces Brexitu przed końcem marca.

 

Wcześniej Izba Gmin odrzuciła zgłoszone przez Izbę Lordów poprawki, które gwarantowały prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii i dawały posłom prawo weta wobec warunków tzw. Brexitu.

 

Premier Szydło pytana we wtorek na konferencji, w kontekście decyzji parlamentu brytyjskiego, czy "Polska traci sojusznika w Wielkiej Brytanii", odpowiedziała, że kraj ten "jest dla Polski ważnym partnerem gospodarczym, jest ważnym partnerem również w zakresie bezpieczeństwa i obrony".

 

- Pani premier Theresa May na ostatnim szczycie w Brukseli powiedziała: "Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale nie opuszcza Europy". Myślę, że to jest najlepsze podsumowanie tego typu dywagacji - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

 

Premier Szydło zapewniała, że Wielka Brytania jest i będzie dla Polski ważnym partnerem. Podkreśliła również, że polski rząd będzie współpracował z Wielką Brytanią, tak jak obecnie, choć zasady współpracy będą być może nieco inne.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie