Planowali zamachy na ośrodki dla ubiegających się o azyl. Zostali skazani

Świat
Planowali zamachy na ośrodki dla ubiegających się o azyl. Zostali skazani
PAP/EPA/FELIPE TRUEBA
Niemiecki Federalny Urząd ds Migracji i Uchodźców.

Sąd w Monachium skazał w środę na kary od trzech do pięciu lat więzienia czworo założycieli skrajnie prawicowej grupy terrorystycznej Oldschool Society, którzy planowali zamachy na ośrodki dla ubiegających się o azyl, chcąc wypędzić uchodźców z Niemiec.

Sędzia Reinhold Baier podkreślił, że plany zamachów były już bardzo zaawansowane. Na początku maja 2015 roku grupa ta, licząca ok. 30 osób, nielegalnie kupiła w Czechach materiał wybuchowy. Szef Oldschool Society, 58-letni Andreas H. i jego zastępca, 41-letni Markus W. rozmawiali przez telefon o sposobach budowania bomb. Sędzia wskazał, że brali pod uwagę, iż spowodują ofiary śmiertelne.

 

Andreas H. usłyszał wyrok czterech lat więzienia, Markus W. dostał pięć lat, a jego przyjaciółka, 24-letnia Denise G. została skazana na trzy lata i dziesięć miesięcy. "Rzecznik prasowy" tej grupy Olaf O. spędzi w więzieniu trzy lata.

 

"Państwo jest zdeterminowane"


Agencja dpa odnotowuje, że od końca kwietnia 2015 r. śledczy podsłuchiwali rozmowy telefoniczne między przywódcami Oldschool Society. Całą czwórkę aresztowano 6 maja 2015 roku, na krótko przed planowanym przez Oldschool Society zamachem na schronisko dla uchodźców w mieście Borna w Saksonii.

 

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere podkreślił, że wyrok sądu w Monachium pokazuje, iż władze niemieckie "zdecydowanie przeciwdziałają wszelkim formom terroryzmu".

 

- Dzisiejszy wyrok pokazuje, że państwo jest zdeterminowane i czujne w walce przeciwko skrajnie prawicowemu ekstremizmowi i skrajnie prawicowemu terroryzmowi - powiedział.

 

Obrońcy Andreasa H. i Markusa W. zapowiedzieli już apelację.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie