Niemiecki rząd apeluje o odblokowanie ruchu towarowego na Ukrainie

Biznes
Niemiecki rząd apeluje o odblokowanie ruchu towarowego na Ukrainie
pixabay.com/public domain

Rząd Niemiec zarzucił w środę siłom prorosyjskim we wschodniej Ukrainie podejmowanie działań zmierzających do podziału kraju. Zaapelował równocześnie do strony ukraińskiej o zaprzestanie blokowania ruchu towarowego z Donbasem. - Jesteśmy poważnie zaniepokojeni pogłębiającymi się tendencjami separatystycznymi na obszarach kontrolowanych przez separatystów - powiedział rzecznik MSZ Martin Schaefer.

Wymienił między innymi "zewnętrzne zarządzanie", co jest de facto "wywłaszczeniem ukraińskich przedsiębiorstw", uznawanie przez władze rosyjskie paszportów wystawianych przez separatystów, wprowadzenie do obiegu w tzw. Republice Ługańskiej rosyjskiego rubla jako środka płatniczego oraz określanie linii rozdzielającej siły ukraińskie od separatystów jako granicy.

 

- To wszystko pogarsza i tak już trudną sytuację we wschodniej Ukrainie, gdzie zawieszenie broni ciągle jeszcze nie jest przestrzegane" - ocenił Schaefer.

 

Działania prorosyjskich separatystów i Rosji "jednoznacznie" kolidują z zapisami umowy z Mińska, które potwierdzają terytorialną integralność Ukrainy i odzyskanie kontroli nad jej granicą z Rosją - podkreślił rzecznik MSZ.

 

"Suwerenność państwowa Ukrainy nie może być przedmiotem żadnych negocjacji"

 

Schaefer dodał, że Berlin z równym zaniepokojeniem obserwuje blokadę przez ukraińskich aktywistów ruchu towarowego z separatystycznym Donbasem. Jego zdaniem władze ukraińskie nie wykazują koniecznej stanowczości w przeciwdziałaniu tej blokadzie.

 

Rzecznik skrytykował decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) o poparciu czasowego zawieszenia ruchu towarowego z opanowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasem.

 

- Ta decyzja nie przyczynia się do deeskalacji konfliktu, wręcz przeciwnie, wspiera tendencje separatystyczne - powiedział Schaefer.  - Suwerenność państwowa Ukrainy nie może być przedmiotem żadnych negocjacji - podkreślił rzecznik MSZ Niemiec.

 

O odblokowanie połączeń kolejowych zaapelował do Ukraińców także rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert. - Takie akcje szkodzą nie tylko wysiłkom dla pokojowego rozwiązania konfliktu, lecz także zakłócają zaopatrzenie Ukrainy w energię elektryczną, gdyż uniemożliwiają dostawy węgla - powiedział rzecznik kanclerz Angeli Merkel.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie