"Mapa drogowa" ws. kredytów. Kancelaria Prezydenta nie wyklucza inicjatyw legislacyjnych

Biznes
"Mapa drogowa" ws. kredytów. Kancelaria Prezydenta nie wyklucza inicjatyw legislacyjnych
Polsat News

Kancelaria Prezydenta z prezesem NBP Adamem Glapińskim przedstawi "mapę drogową" możliwości rozwiązywania problemów związanych z kredytami indeksowanymi i denominowanymi do walut obcych; nie wykluczamy inicjatyw legislacyjnych - powiedział prezydencki minister Paweł Mucha.

Prezydencki minister zapowiada, że konferencja prasowa Kancelarii Prezydenta i prezesa NBP odbędzie się w ciągu kilku tygodni.

 

- Zaprezentujemy swoistą mapę drogową, jeżeli chodzi o możliwości rozwiązywania problemów związanych z kredytami, które są indeksowane czy denominowane do walut obcych. To zarówno będzie kwestia informacji, którą ma prezes NBP jako przewodniczący Komitetu Stabilności Finansowej, co do tego, jak rekomendacje są wprowadzane w życie, w jakim terminie, przez które podmioty: Ministra Finansów, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisję Nadzoru Finansowego i NBP, który ma tutaj wiodącą rolę - powiedział Mucha.

 

- Z drugiej strony przedstawimy też - tego nie wykluczamy - propozycje, czy zamysły dalszych działań, które będą także związane z tym, na ile skutki, jeżeli chodzi o wprowadzanie rekomendacji w życie, będą oddziaływać na dobrowolny proces odwalutowania tych kredytów - zapowiada Mucha.

 

Wsparcie kredytobiorców i stabilność sektora bankowego


Dobrowolne porozumienia między bankami a kredytobiorcami Mucha nazwał dobrym rozwiązaniem. Zaznaczył, że ponieważ te procesy nie następują "tak dynamicznie, jak tego byśmy oczekiwali", pojawiły się rekomendacje Komitetu Stabilności Finansowej oraz dyskusja.

 

- Chcemy w ramach tej mapy drogowej powiedzieć, kiedy określonego rodzaju narzędzia, jakiego rodzaju narzędzia będą wprowadzane, jak NBP zamierza te procesy monitorować. Nie wykluczamy także inicjatyw legislacyjnych. Przy czym te inicjatywy legislacyjne będą zawsze rozważane w dwóch aspektach: realnego wsparcia dla kredytobiorców - takim realnym wsparciem będzie wejście w życie ustawy spreadowej - i oczywiście stabilności sektora bankowego - powiedział Mucha.

 

Spotkanie prezydenta i prezesa NBP


6 marca prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezesem NBP. Tematem spotkania były m.in. działania na rzecz kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji w związku z "obsługą kredytów odnoszonych do walut obcych".

 

Mucha poinformował, że podczas spotkania ustalono, że prezydent będzie miał możliwość obserwowania procesów w Narodowym Banku Polskim, w Komitecie Stabilności Finansowej, a informacja na temat skutków rekomendacji KSF przyjętych w styczniu i dalszej aktywności Komitetu będzie uzupełniona o prace trwające w Kancelarii Prezydenta.

 

Prezes NBP informował w ubiegłym tygodniu, że podczas spotkania z prezydentem przedstawił parametry, jakie powinny uwzględnić banki, przystępując do restrukturyzacji kredytów frankowych.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie