Magierowski: prezydent gotów na nowe otwarcie w relacjach z Tuskiem

Polska
Magierowski: prezydent gotów na nowe otwarcie w relacjach z Tuskiem
Polsat News, zdj. archiwalne

- Pan prezydent Duda jest gotów rozmawiać z panem przewodniczącym Tuskiem, nie ma tutaj żadnych przeszkód ani politycznych, ani osobistych, żeby liczyć na taką współpracę w przyszłości – powiedział szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

Dyrektor biura prasowego prezydenta był pytany w radiu RDC o możliwość nowego otwarcia w relacjach z Tuskiem po tym, jak została przedłużona jego kadencja jako szefa Rady.


- Pan prezydent jest gotów na takie otwarcie – zapewnił Magierowski.

 

Podkreślił, że w skierowanej do przewodniczącego RE depeszy gratulacyjnej Duda napisał, że "chciałby razem z przewodniczącym Tuskiem odbudowywać jedność UE".

 

"Być może za jakiś czas dojdzie do spotkania"


- Nie ma przeszkód, żeby panowie się spotkali - pewnie nie w najbliższym czasie, ale być może za jakiś czas do takiego spotkania dojdzie - i żeby sobie spokojnie porozmawiali o przyszłości Europy, o roli Polski właśnie, która, jak rozumiem, tak bardzo leży na sercu panu przewodniczącemu Tuskowi – dodał.

 

Dopytywany, czy dotąd - poza wymianą oficjalnych depesz - nie doszło do kontaktów pomiędzy prezydentem a Tuskiem, powiedział: "Nie, na razie żadnego takiego dodatkowego sygnału nie było".

 

"Tusk przekroczył pewną granicę"


Wcześniej, odnosząc się do sprzeciwu Polski wobec ponownego wyboru Tuska na urząd przewodniczącego Rady, Magierowski podkreślił, że w swoich wypowiedziach odnoszących się do wewnętrznych sporów politycznych w Polsce Tusk "przekroczył pewną granicę, której urzędnik unijny na tak eksponowanym stanowisku na pewno przekraczać nie powinien".


- Donald Tusk jakoś nie miał odwagi, żeby komentować spory (polityczne) we Włoszech, w Hiszpanii czy w jakimkolwiek innym kraju, o Niemczech nie wspominając - dodał.

 

"Prezydent chce podtrzymywać dobre relacje Polski z Węgrami"

 

Magierowski był pytany o stosunki polsko-węgierskie w kontekście wizyty prezydenta Węgier Janosa Adera w Polsce, do której ma dojść za niespełna dwa tygodnie. Węgierski prezydent wraz z prezydentem Andrzejem Dudą będą uczestniczyli w Dniach Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim.

 

- Prezydent uczestniczy w takich wydarzeniach chcąc podtrzymywać dobre relacje Polski i Węgier, ale też dobre relacje z węgierskim prezydentem, który niedawno został wybrany na kolejna kadencję - powiedział Magierowski.

 

Podkreślił, że w Piotrkowie, "oprócz tej otoczki historycznej i kulturalnej, będą się toczyły rozmowy polityczne dotyczące relacji polsko-węgierskich oraz na temat bieżących wydarzeń w Europie".

 

"Sporów nie da się uniknąć"

 

Pytany, czy prezydenci w rozmowach wrócą do okoliczności przedłużenia kadencji Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej, Magierowski powiedział, że tego nie wie. Chodzi o ostatni szczytu UE, podczas którego wybrano Donalda Tuska na szefa RE. Kandydaturę Tuska poparli przedstawiciele 27 państw UE, w tym Węgry; przeciw była tylko Polska. Kandydatem polskiego rządu był Jacek Saryusz-Wolski.

 

- Myślę, że należy patrzeć bardziej długofalowo na stosunki polsko-węgierskie, w których pojawiają się i pojawiały się i będą się pojawiać zgrzyty, spory, różnice zdań. Tego się nie da uniknąć - podkreślił Magierowski.

 

Zaznaczył, że Polskę i Węgry różni m.in. kwestia kontaktów z Rosją. Magierowski przypomniał, że premier Viktor Orban spotyka się dość regularne z Władimirem Putinem i "prowadzi z nim otwartą politykę". Wskazał jednocześnie, że z drugiej strony Węgry nigdy nie zawetowały sankcji nakładanych na Rosję.

 

- Więc z jednej strony mamy gesty nieomal przyjaźni płynące z Węgier do Rosji, a z drugiej taką politykę racjonalną, pragmatyczną ze strony Viktora Orbana, który zdaje sobie sprawę z tego, że konieczna jest pewna spójność i jedność w UE akurat w tym obszarze" - powiedział dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP.  

 

"W kwestiach polityki w UE Węgry są i pozostaną naszymi sojusznikami"

 

Zaznaczył, że Węgry "są krajem niezwykle ważnym nie tylko w Europie Środkowo-Wschodniej, ale też w UE".  - I mimo, że doszło do różnicy zdań co do przedłużenia kadencji Donalda Tuska jako szefa RE, to w innych kwestiach dotyczących polityki wewnątrzunijnej Węgry są i pozostaną naszymi sojusznikami - podkreślił Magierowski. 

 

Przypomniał też, że Węgry wchodzą też w skład Inicjatywy Trójmorza, która - jak wskazał - jest "mocno zaznaczona interesem ekonomicznym". - Prezydent Duda chciałby, aby te kraje Europy Środkowo-Wschodniej nie tylko pogłębiały swoje relacje polityczne, ale przede wszystkim by zacieśniały swoją współpracę gospodarczą, by budować nowe autostrady, nowe linie kolejowe - powiedział Magierowski.

 

Dodał, że w najbliższym czasie prezydent Duda odwiedzi Słowenię, gdzie będzie "przygotowywać grunt pod dobre i owocne spotkania" państw Inicjatywy Trójmorza, do których ma dojść w lipcu we Wrocławiu.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze