Dyrektor chorzowskiego szpitala pediatrycznego odwołany. Był przeciwny połączeniu szpitali

Polska
Dyrektor chorzowskiego szpitala pediatrycznego odwołany. Był przeciwny połączeniu szpitali
Polsat News
Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii.

Dyrektor Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii Grzegorz Szpyrka, który był przeciwny połączeniu tej placówki z Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie, stracił w środę stanowisko. Zastąpił go Włodzimierz Kaczmara, który podejmie obowiązki we czwartek.

Sprawa połączenia dwóch należących do chorzowskiego samorządu szpitali od kilku tygodni budzi emocje. Władze miasta argumentują, że to odpowiedź na planowaną reformę służby zdrowia; dzięki połączeniu oba miałyby zapewnione finansowanie.

 

- Fuzja placówek medycznych zawsze budzi wiele emocji, dlatego zadaniem dyrektora jest przekazywanie rzetelnych informacji oraz tonowanie nastrojów. Niestety, Grzegorz Szpyrka eskalował ten konflikt, m.in. biorąc udział w działaniach komitetu protestacyjnego - powiedział w środę wiceprezydent Chorzowa i przewodniczący Rady Społecznej CHCPiO Wiesław Raczyński.

 

"Starałem się być obiektywny"


Grzegorz Szpyrka powiedział w środę, że decyzja o jego odwołaniu nie została zaopiniowana przez zwołaną w trybie nagłym radę społeczną szpitala, której przedstawiciele odmówili procedowania tej kwestii i skreślili ją z porządku obrad.

 

- Starałem się być obiektywny w relacjonowaniu załodze planów władz miasta, ale pracownicy mieli uzasadnione, moim zdaniem, obawy o swoje miejsca pracy i los szpitala, ponieważ nikt nie przedstawił nam dokładnego planu połączenia, nawet uzasadnienie uchwały rady miasta było dość enigmatyczne. Słyszymy jedynie deklaracje, że wszystko będzie w porządku - powiedział.

 

- To dla mnie trudny moment, bo kierowałem tym szpitalem przez 21 lat i z podupadającej w latach 90. placówki wyprowadziliśmy go wraz z zespołem na szpital o dobrej renomie, z 9 mln zł na plusie - dodał.

 

Charakter połączenia wyłącznie administracyjny


Jak informuje Urząd Miasta w Chorzowie, Włodzimierz Kaczmara ma wieloletnie doświadczenie menadżerskie w placówkach medycznych, był m.in. zastępcą dyrektora Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. Ukończył Akademię Ekonomiczną w Krakowie, jest specjalistą z zakresu doskonalenia kadr kierowniczych i gospodarowania zasobami pracy.

 

Przedstawiciele władz miasta zapewniają też, że połączenie szpitali w Chorzowie będzie miało charakter wyłącznie administracyjny i że nie zmieni się dostępność do usług medycznych dla pacjentów. Stan zatrudnienia w szpitalu dziecięcym ma pozostać na dotychczasowym poziomie, nie zmienią się również plany inwestycyjne.

 

- Celem zmiany jest usprawnienie procesu zarządzania, polepszenie świadczenia usług medycznych oraz zintensyfikowanie inwestycji - oświadczył w środę wiceprezydent Raczyński.

 

Wątpliwości co do prawidłowości odwołania dyrektora


Pracownicy Zespołu Szpitali Miejskich opowiadają się za połączeniem, sprzeciwia mu się natomiast personel szpitala dziecięcego. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Chorzowie przedstawiciele ChCPiO przekonywali po raz kolejny, że połączenie szpitali nie będzie korzystne. Broniąc odrębności chorzowskiej pediatrii, wskazywali m.in. na renomę i dorobek placówki.

 

Zdaniem Katarzyny Kubicy z "Solidarności" w CHCPiO, to właśnie obecność dyrektora na wtorkowej konferencji i wsparcie protestu pracowników przesądziło o usunięciu dyrektora Szpyrki ze stanowiska. Jak zaznaczyła, pracownicy mają wątpliwości co do prawidłowości przebiegu procedury odwołania dyrektora.

 

- Chcemy skonsultować z prawnikami m.in. kwestię kontroli, jaką powinien naszym zdaniem przeprowadzić w Urzędzie Miasta organ nadzorczy, bo dzieje się tam coś bardzo niepokojącego - powiedziała Kubica.


Połączenie szpitali

 

Uchwałę ws. połączenia szpitali chorzowscy radni podjęli w lutym, ale wojewoda śląski ją unieważnił, wskazując m.in. na niedotrzymanie terminu konsultacji społecznych. Samorząd zajął się sprawą po raz drugi; projekt nowej uchwały jest już w konsultacjach i ponownie trafi na sesję. Głosowanie radnych w tej sprawie odbędzie się na przełomie marca i kwietnia.

 

Jak głosiła pierwotna uchwała, połączenie szpitali miałoby polegać na przeniesieniu całego mienia ChCPiO na ZSM. Pracownicy pierwszego z tych szpitali staliby się pracownikami drugiego.

 

Według projektu sieci szpitali, jeśli nie doszłoby do fuzji, ZSM znalazłby się na poziomie szpitali powiatowych (i nie otrzymałby ryczałtu na wszystkie dotychczasowe oddziały), a ChCPiO na poziomie szpitali pediatrycznych. Przepisy miałyby obowiązywać od 1 października 2017 r.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie