Zakaz hodowli królików w klatkach - zdecydował Parlament Europejski

Biznes
Zakaz hodowli królików w klatkach - zdecydował Parlament Europejski
Pixabay

Parlament Europejski przegłosował we wtorek przepisy dotyczące zakazu hodowania królików na mięso w klatkach. Głównym założeniem pomysłodawców jest całkowite wycofanie klatek bateryjnych z hodowli królików, a następnie całkowity zakaz ich używania oraz wprowadzenie minimalnych standardów hodowli. W krajach unijnych hoduje się na mięso w klatkach ponad 340 mln królików, w Polsce około 2 mln.

Przeciwnicy hodowli królików w klatkach przekonywali, że króliki nie mogły stać w klatkach bateryjnych w pozycji wyprostowanej, poruszać się swobodnie, a tym bardziej skakać czy kopać, co jest naturalnym zachowaniem tych zwierząt.

 

O ogromnym sukcesie organizacji ekologicznych poinformowała na Twitterze austriacka eurodeputowana Ulrike Lunacek - w 1999 została wybrana do Rady Narodowej z listy Zielonych. Deklaruje się jako pierwsza jawna lesbijka wybrana do austriackiego parlamentu. W ramach swojego ugrupowania objęła funkcję rzecznika m.in. odpowiedzialnego za sprawy równouprawnienia osób LGBT.   

Króliki to jedne z najczęściej hodowanych zwierząt w Europie, a do tej pory nie istniało żadne prawo regulujące warunki ich hodowli.

 

W Unii Europejskiej hoduje się kilkaset milionów kur niosek, świń, królików, gęsi i kaczek. Większość z nich zamknięta jest w klatkach.

 

Infografika CIWF (Compassion in World Farming) Polska 

 

"Koniec Epoki Klatkowej"

 

Śledztwa przeprowadzone na fermach królików m.in. przez organizację CIWF (Compassion in World Farming) przyczyniły się do podjęcia tego tematu przez polityków i do poruszenia opinii społecznej. W Polsce akcję przeciwko klatkom prowadził polski oddział CIWF.

 

W ramach kampanii "Koniec Epoki Klatkowej" Compassion in World Farming nakręcono spot "Czas na decyzję", który zdobył nagrodę na festiwalu EVCOM (Events and Visual Communication Association).

 

 

 

polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie