Wielki starożytny posąg znaleziony w Kairze. Może przedstawiać Ramzesa II

Kultura
Wielki starożytny posąg znaleziony w Kairze. Może przedstawiać Ramzesa II
PAP/EPA/Khaled Elfiqui

Egipsko-niemiecka grupa archeologów odnalazła w Kairze fragmenty posągu, który prawdopodobnie przedstawia egipskiego faraona. Dotychczas archeolodzy wydobyli elementy popiersia, głowy i korony. Badania potwierdzą, czy posąg przedstawia Ramzesa II. W pobliżu znaleziono też fragmenty posągu Seti II, wnuka Ramzesa.

Ośmiometrowy posąg ma ponad trzy tysiące lat. Nad jego wydobyciem pracowali archeolodzy z Egiptu i Uniwersytetu w Lipsku. Rzeźba wykonana z kwarcytu przeleżała lata w błotnistej wodzie. Fragmenty z wody podnoszono za pomocą dźwigu.

 

Rzeźba faraona

 

Naukowcy sprawdzą, czy posąg jest wyobrażeniem Ramzesa II,  trzeciego faraona XIX dynastii władców Egiptu. Fragmenty znaleziska znajdowały się obok świątyni ufundowanej przez władcę na terenie starożytnego Heliopolis (miasta słońca). Oprócz niej Ramzes II zlecał budowę innych świątyń na cześć boga słońca Ra.

 

Dwa znaleziska

 

- Znaleźliśmy popiersie, fragment głowy, odkryliśmy też część korony, prawego oka i ucha rzeźby – powiedział egipski minister starożytności Khaled al-Anani.

 

Jeśli elementy pozwolą na odtworzenie posągu, znajdzie się on w Wielkim Muzeum Egipskim, które według planów ma być otwarte w przyszłym roku.

 

W pobliżu naukowcy znaleźli też fragmenty posągu wnuka Ramzesa II, Seti II.

 

 

 

nationalgeographic.com, polsatnews.pl

mta/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie