Tchórzewski: wartość nabywanego przez Polską Grupę Górniczą majątku Katowickiego Holdingu Węglowego równa jego zadłużeniu

Biznes
Tchórzewski: wartość nabywanego przez Polską Grupę Górniczą majątku Katowickiego Holdingu Węglowego równa jego zadłużeniu
Polsat News

- Majątkowo mniej więcej się to zgadza. Zakup tych kopalń wartościowo zgrywa się z wartością zadłużenia, zarówno wobec banków, jak i dostawców - to jest ok. 2,5 mld zł. Nabycie odbywa się za zero złotych - w pewnym sensie ma to formę integracji, zadłużenie przechodzi na Polską Grupę Górniczą - wyjaśnił szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski.

Podczas wtorkowego posiedzenia dwóch senackich komisji: rolnictwa i rozwoju wsi oraz gospodarki narodowej i innowacyjności, minister wskazał, że formuła planowanego na początek kwietnia połączenia KHW i PGG sprowadza się do nabycia przez PGG kopalń holdingu wraz ze wszystkimi zobowiązaniami i należnościami kopalń.

 

Dodał, że przedmiotem transakcji nie będzie mienie inne niż górnicze, przede wszystkim należąca do holdingu spółka mieszkaniowa, która pozostanie w KHW, stanowiąc rekompensatę zobowiązań publiczno-prawnych holdingu wobec Skarbu Państwa.


 Spółka mieszkaniowa jako zapłata za długi

 

- Spółka mieszkaniowa pozostaje w KHW i będzie służyła do tego, żeby przekazać ją na Skarb Państwa jako zapłatę za długi publiczno-prawne: VAT, odłożony podatek od nieruchomości, wszystkie zobowiązania dotyczące danin państwowych - powiedział Tchórzewski.

 

Według wcześniejszych informacji przedstawicieli resortu energii, obecnie toczą się rozmowy z inwestorami powiększonej o holding PGG, którzy mają dokapitalizować firmę 1 mld zł, a także rozmowy z bankami, którym holding winien jest ok. 1,4 mld zł, głównie z tytułu obligacji. Ministerstwo liczy, że ok. 30-35 proc. tej kwoty uda się zamienić na udziały banków w powiększonej PGG.

 

Minister Tchórzewski uczestniczył we wtorek w posiedzeniu senackich komisji, które bez poprawek zaakceptowały nowelizację tzw. ustawy górniczej, przyjętej 9 marca przez Sejm. Wyłącza ona nieruchomości rolne zbywane przez spółkę węglową na rzecz innej górniczej firmy (w tym przypadku zbywane przez KHW do PGG) z reżimu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Nowelizacja umożliwia też grupie działaczy związkowych skorzystanie z tzw. urlopów górniczych.

 

PAP

 

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze