Ponad 5 tys. restauracji w rękach włoskiej mafii

Świat
Ponad 5 tys. restauracji w rękach włoskiej mafii
Zdj. ilustracyjne, Fot. Pixabay.com

Na 22 miliardy euro szacuje się obroty tzw. agromafii, czyli grup przestępczych działających we Włoszech w sektorze rolnictwa i produkcji żywności - wynika z raportu związku rolników. W rękach mafii - podano - jest ponad 5 tysięcy restauracji w całym kraju.

Dokument na temat przestępczości w branży rolno-spożywczej opracował związek rolników Coldiretti we współpracy z Instytutem Badawczym Eurispes oraz obserwatorium, które analizuje to zjawisko.

 

Obejmuje ono między innymi takie przestępstwa jak oszustwa w produkcji żywności, zatajanie pochodzenia produktów, sprzedaż artykułów z nielegalnego importu jako włoskich.

 

W prezentacji raportu uczestniczyli we wtorek ministrowie spraw wewnętrznych Marco Minniti, rolnictwa Maurizio Martina i sprawiedliwości Andrea Orlando.

 

Mafijny biznes się rozrasta


W analizach danych podkreślono, że biznes agromafijny stale rośnie. W zeszłym roku jego obroty wzrosły o 30 procent.

 

Zjawisko przestępczości w tej dziedzinie, począwszy od mafijnego procederu na wielką skalę po pospolite oszustwa, dotyczy całych Włoch - zauważono.

 

Wyzysk imigrantów z Trzeciego Świata


Najgłębiej zaś fenomen ten ogarnął sektor restauracji. Mafie posiadają i kontrolują zarówno poszczególne lokale, jak i całe ich sieci oraz system franczyzy. Restauracje należące do gangów, jak się przypomina, mnożą się głównie w Rzymie, Mediolanie i innych wielkich miastach.

 

Jako jedno z najpoważniejszych i najgroźniejszych zjawisk wymieniono szerzący się proceder wyzysku i zmuszania do niewolniczej pracy osób w gospodarstwach rolnych, przede wszystkim imigrantów z Trzeciego Świata.

 

W ramach walki z przestępczością w dziedzinie rolnictwa i produkcji oraz dystrybucji żywności konieczne jest zapewnienie pełnej przejrzystości informacji na temat pochodzenia produktów - podkreślił związek Coldiretti. Jak dodano, konsumenci muszą znać historię każdego produktu, który trafia na ich talerz.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie