Ponad 250 czaszek w masowych grobach. Przekopano dopiero 1/3 parceli

Świat
Ponad 250 czaszek w masowych grobach. Przekopano dopiero 1/3 parceli
Zdj. ilustracyjne, Fot. Pixabay.com
Meksykański policjant w Veracruz. Zdj. ilustracyjne.

Ponad 250 czaszek znaleziono w masowych grobach na przedmieściach miasta Veracruz na wschodnim wybrzeżu Meksyku nad Zatoką Meksykańską - poinformował we wtorek prokurator. Najpewniej chodzi o szczątki ofiar porachunków karteli narkotykowych sprzed kilku lat.

W wywiadzie dla kanału Televisa prokurator generalny Jorge Winckler nie sprecyzował jednak, kiedy czaszki zostały odnalezione ani przez kogo.

 

Grupy działające w imieniu ofiar, takie jak Colectivo Solecito, naciskają na władze, aby przekopywały takie miejsca w celu odnalezienia ich krewnych.

 

Winckler poinformował, że przekopano dopiero jedną trzecią parceli, na której znaleziono czaszki. Dodał, że może tam znajdować się więcej szczątków.

 

Zamordowano ponad 170 tys. osób


Veracruz, gdzie o dominację walczą liczne syndykaty przestępcze, uchodzi za jeden z najbardziej niebezpiecznych stanów Meksyku.

 

W 2006 roku władze Meksyku wypowiedziały wojnę kartelom narkotykowym. Wojna doprowadziła do fali bezprecedensowej przemocy w najnowszej historii kraju; w jej wyniku zamordowanych zostało ponad 170 tys. osób, a ponad 28 tys. uznano za zaginione. Nawet instytucje państwowe nie mają jednak bardziej dokładnych danych.

 

Krytyczny poziom


Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka alarmowała w zeszłym roku, że tempo znikania ludzi w Meksyku osiągnęło krytyczny poziom. Szczególnie często dochodzi do zaginięć migrantów z krajów Ameryki Środkowej podczas podróży przez Meksyk, gdzie stanowią łatwy łup dla karteli narkotykowych.

 

Groby po prostu zakopywano


Masowe groby są w Meksyku odkrywane niemal codziennie. Gdy w 2014 roku głośny stał się przypadek zaginięcia 43 studentów i podjęto poszukiwania ich ciał, służby często natrafiały na pogrzebane w ziemi anonimowe ciała. Ponieważ jednak nie tych ciał szukano, odkrywane doły były po prostu z powrotem zasypywane.

 

Członkowie Colectivo Solecito od sześciu lat poszukują swych zaginionych bliskich. Jak podkreślają, winę za niewyjaśnione zaginięcia ponoszą organizacje przestępcze, ale też rządowe siły bezpieczeństwa.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie