PO: PiS chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej

Polska
PO: PiS chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej
Polsat News

PiS chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej; świadczą o tym działania tej partii, m.in. budowanie sojuszy politycznych w Europie - ocenili we wtorek posłowie PO. Ich zdaniem, prezes PiS Jarosław Kaczyński jest konsekwentny w działaniu antyeuropejskim.

- PiS uruchamia nowy festiwal kłamstw twierdząc, że nie chce wyprowadzić Polski ze struktur Unii Europejskiej. W naszej ocenie działania PiS, praktyka i budowanie sojuszy politycznych, prowadzi w prostej linii do wyprowadzenia Polski z Unii - powiedział we wtorek poseł PO Mariusz Witczak na konferencji prasowej w Sejmie.

 

"Ojciec chrzestny Jarosław Kaczyński"

 

Jego zdaniem, Europa boi się prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Na naszych oczach powstaje dzisiaj Europa dwóch prędkości, której ojcem chrzestnym jest Jarosław Kaczyński. To zjawisko niezwykle niebezpieczne dla naszego państwa - podkreślił Witczak.

 

- Działalność PiS opiera się na współpracy ze wszystkimi politykami w Europie, którzy są zainteresowani rozwaleniem Unii Europejskiej - ocenił Witczak. Jak dodał, "Kaczyński wyprowadza Polskę z Unii nie tylko mentalnie i formalnie, ale też wyprowadza ją z towarzystwa państw demokratycznych".

 

Według Witczaka, sojusze zawierane w ostatnich miesiącach przez szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego świadczą o tym, że PiS "poszukuje rozwiązań na osłabienie Unii i na jej demontaż".

 

"Kaczyński konsekwentny w działaniu antyeuropejskim"

 

Poseł PO Andrzej Halicki przekonywał, że trzeba "przypominać kłamstwa" Prawa i Sprawiedliwości na temat Unii Europejskiej. - Kaczyński w działaniu antyeuropejskim jest konsekwentny - uznał. Jako przykład podał wywiad Kaczyńskiego z 13 listopada 2002 roku, w którym prezes PiS miał powiedzieć, że Polska nic nie zyska na akcesji do Unii, będzie dopłacać do członkostwa, które też mocno uderzy w polskie rolnictwo.

 

Jak dodał polityk Platformy, Kaczyński w 2012 roku na demonstracji Radia Maryja mówił m.in. o konieczności prawnego przeanalizowania procedury wyjścia z Unii Europejskiej.

 

- Kaczyński próbuje nas dziś zaczarować jakąś swoją deklaracją, ale tu nie przysięga jest istotna, ani chęci, ale czyny - przekonywał Halicki.

 

Zdaniem posła PO, działanie polityków PiS na arenie europejskiej to "działanie na szkodę państwa, niezgodne z naszym narodowym interesem".

 

Naruszenie prawa

 

- PiS jest epizodem w historii. Będzie taki czas, kiedy prokuratura i sądy będą działać normalnie, zgodnie z prawem. W kodeksie karnym jest art. 129, który opisuje wyraźnie, jak należy traktować działania przedstawicieli państwa, którzy w relacjach z obcymi rządami, głowami obcych państw, sprzeniewierzają się interesom Polski i naszych obywateli - zaznaczył Halicki.

 

Art. 129 kk stanowi, że "kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w poniedziałek, że oszustwem, manipulacją i nadużyciem jest sugerowanie, że jego partia chce wyprowadzać Polskę z Unii Europejskiej. Podkreślił też, że koncepcja Unii Europejskiej dwóch prędkości "to program rozbijania UE". - Polska stała się państwem, które ma odwagę przeciwstawić się tej fatalnej, skierowanej przeciwko państwom tej naszej Europy koncepcji - przekonywał prezes PiS.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie