ONZ wzywa władze Białorusi do zaprzestania szykanowania uczestników protestów

Świat
ONZ wzywa władze Białorusi do zaprzestania szykanowania uczestników protestów
Flickr/sanjitbakshi/CC BY 2.0

"Wzywam władze Białorusi do zaprzestania używania przemocy i szykan, a także do respektowania prawa do pokojowych zgromadzeń" - głosi komunikat sprawozdawcy ONZ ds. praw człowieka na Białorusi Miklosa Harasztiego zamieszczony na stronie internetowej Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka.

Apel Harasztiego jest związany z doniesieniami o masowych zatrzymaniach i aresztowaniach uczestników protestów społecznych przeciwko dekretowi dotyczącemu walki z tzw. pasożytnictwem.

 

Haraszti wyraża zaniepokojenie możliwym pogorszeniem się sytuacji w związku z „powtarzającym się schematem reagowania przez władze użyciem przemocy”. Jego zdaniem groźba eskalacji „częściowo się zmaterializowała, ponieważ kilku liderów opozycyjnych, w tym Anatol Labiedźka i Wital Rymaszeuski, zostało już skazanych na kary aresztu na dwa tygodnie”.

 

Areszt i grzywna


W związku z odbywającymi się od połowy lutego w różnych miastach Białorusi protestami przeciwko podatkowi od „darmozjadów” od początku marca w tym kraju zatrzymano już ok. 100 osób, z których wiele skazano na kary aresztu i grzywny.

 

Haraszti krytykuje sam prezydencki dekret, który - jego zdaniem - jest „arbitralny i okrutny”. Ok. 470 tys. osób, które zostały objęte wymogiem uiszczenia podatku, „jest nie tylko stygmatyzowane jako +społeczne pasożyty+, ale również zobowiązane do opłaty istotnej sumy równowartości 250 dolarów, czyli ok. dwóch trzecich średniej pensji na Białorusi” - ocenia Haraszti.

 

Przypomina także, że chociaż prezydent ogłosił roczne moratorium na zapłacenie podatku, to nie odwołał go całkowicie, a organizatorom protestów zagroził „twardą reakcją”, wzywając ministra spraw wewnętrznych do zapewnienia w kraju „idealnego porządku”.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie