MON: mundury dla kombatantów z kurtkami i płaszczami na wzór tych z II RP

Polska
MON: mundury dla kombatantów z kurtkami i płaszczami na wzór tych z II RP
pixabay.com/public domain
Zdjęcie ilustracyjne

Kurtka i płaszcz wykonane według umundurowania wzór 36 obowiązującego w II RP i pozostałe elementy współczesne - tak będą wyglądały mundury kombatantów należących do Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej - wynika z projektu MON.

Prawo do noszenia munduru wraz z oznakami stopni wojskowych zapewnia członkom Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej nowelizacja ustawy o kombatantach uchwalona przez Sejm pod koniec stycznia i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 28 lutego. We wtorek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia MON (opatrzonego datą 2 marca), które określa wzory elementów munduru oraz okoliczności, kiedy będzie można go nosić.

 

"Według umundurowania obowiązującego w II Rzeczpospolitej"

 

"Kurtka oficerska oraz oficerski płaszcz sukienny wykonane będą według umundurowania wz. 36 obowiązującego w II Rzeczpospolitej Polskiej. Pozostałe elementy ubioru będą wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami" - napisano w uzasadnieniu projektu.

 

Przewiduje on, że elementami munduru będą: kurtka oficerska wz. 36 koloru khaki z patkami w kolorze granatowym z żółtymi wypustkami, spodnie wyjściowe lub spódnica koloru khaki, płaszcz oficerski wz. 36 koloru khaki z granatowo-żółtymi paskami na kołnierzu, rogatywka z otokiem w kolorze granatowym lub furażerka wyjściowa dla kobiet, biała koszula ze stójką, półbuty, rękawiczki dziane koloru białego, szalik zimowy koloru khaki, sznur galowy i oznaki stopni.

 

Członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej będą mogli nosić mundury podczas obchodów świąt państwowych, narodowych i wojskowych, uroczystości patriotycznych, religijnych i patriotyczno-religijnych, wygłaszania prelekcji dotyczących historii i obronności, spotkań autorskich związanych z własną twórczością nawiązująca do tych tematów oraz uroczystości rodzinnych.

 

Bezpłatny mundur dla kombatantów

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o kombatantach, przyznanie im prawa do otrzymania i noszenia munduru wraz z oznakami stopni wojskowych ma być wyrazem uznania dla ich niezłomnej postawy i zasług w walce o niepodległość Polski. W ten sposób zostaną uhonorowani członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej, tj. m.in. Żołnierze Wyklęci, powstańcy warszawscy i żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ich mundury - zapowiadało MON - będą się różniły od obecnie używanych przez wojsko.

 

Zgodnie z przepisami, każdy członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej będzie mógł jednorazowo, bezpłatnie otrzymać mundur na własność i nosić go w określonych sytuacjach wraz z oznakami stopni wojskowych. Ubiór mundurowy będzie wydawany na wniosek członka korpusu, złożony do wojskowego komendanta uzupełnień.

 

Koszty związane z wydawaniem ubiorów mundurowych poniesie budżet państwa z części będącej w dyspozycji MON. Analiza wykazała, że prawo do umundurowania będzie miało ok. 8 tys. kombatantów. Przy okazji prac nad ustawą MON szacowało, że 3 tys. z nich wystąpi o mundur. Koszt umundurowania jednej osoby MON oszacowało w projekcie rozporządzenia na 3,8 tys. zł.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze