"Nie są takie złe, ale są niestosowne". Holandia o działaniach Turcji

Świat
"Nie są takie złe, ale są niestosowne". Holandia o działaniach Turcji
PAP/EPA/BART MAAT

Premier Holandii Mark Rutte ocenił we wtorek, że ostatnie działania władz Turcji "nie są takie złe", ale niestosowne, ponieważ to Holandia ma więcej powodów do zdenerwowania. Między dwoma krajami trwa bezprecedensowy spór dyplomatyczny.

W poniedziałek Turcja zawiesiła kontakty dyplomatyczne na wyższym szczeblu z Holandią. Wcześniej tureckie władze zamknęły holenderską ambasadę w Ankarze oraz konsulat w Stambule, a MSZ Turcji oświadczyło, że życzy sobie, by holenderski ambasador w Turcji, który przebywa na urlopie, "przez jakiś czas" nie wracał do Turcji.

 

Ankara nie nałożyła jednak na Hagę sankcji gospodarczych.

 

- Uważam za dziwne, że Turcja mówi o sankcjach, jeśli widać, że powody do zdenerwowania w związku z tym, co stało się podczas weekendu, mamy my - powiedział Rutte cytowany przez agencję Reutera.

 

Konflikt Turcja-Holandia

 

W sobotę holenderski rząd nie zezwolił na wylądowanie w Rotterdamie samolotu z szefem tureckiego MSZ Mevlutem Cavusoglu i nie dopuścił do tureckiego konsulatu w tym mieście minister pracy Fatmy Betul Sayan, którą następnie odeskortowano do Niemiec. Oboje mieli wystąpić na zorganizowanych przez tureckich imigrantów wiecach przed zaplanowanym na 16 kwietnia referendum w Turcji w sprawie zmiany systemu władzy z parlamentarnego na prezydencki.

 

Wydarzenia te doprowadziły do ostrego konfliktu dyplomatycznego. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał Holandię "republiką bananową" i krajem "niedobitków nazizmu", zapowiadając, że kraj ten "zapłaci cenę i nauczy się, czym jest dyplomacja". W poniedziałek NATO i UE zaapelowały do obu państw o uspokojenie napięć. Komisja Europejska wezwała Turcję do "powstrzymania się od przesadnych oświadczeń i działań, które grożą zaostrzeniem sytuacji" oraz zadeklarowała gotowość udzielenia pomocy w dialogu.

 

Do konfliktu doszło tuż przed zaplanowanymi na środę wyborami parlamentarnymi w Holandii.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie