"Ekstremizm w Polsce dość niski, głównie chuligański". Raport MSWiA

Polska
"Ekstremizm w Polsce dość niski, głównie chuligański". Raport MSWiA
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. WikimediaCommons/Jordogbeton

Aktywność środowisk ekstremistycznych w Polsce była "stosunkowo niska" i miała charakter głównie chuligański, jednak nielegalny napływ imigrantów może prowadzić do wzrostu skrajnych postaw - wynika z najnowszego raportu MSWiA nt. bezpieczeństwa w 2015 r.

"Wzrostowi tego rodzaju tendencji sprzyjała również debata na poziomie politycznym dotycząca wzrostu zaangażowania krajów członkowskich w przyjmowanie uchodźców przybywających w sposób nielegalny do krajów UE. Omawiane postawy mogą być również skrajną formą odpowiedzi na zamachy terrorystyczne w Europie popełnione na tle religijnym" - głosi raport.

 

Stadiony, koncerty, przede wszystkim internet

 

Podobnie jak w latach ubiegłych - można przeczytać w raporcie - w 2015 r. działania grup ekstremistycznych koncentrowały się na różnych formach zakłóceń porządku publicznego. "Należy zwrócić uwagę na zjawisko przenikania się środowisk skrajnych ze zorganizowanymi grupami przestępczymi oraz grupami pseudokibiców, którzy wykorzystują elementy rasistowskie i antysemickie do wywoływania stadionowych ekscesów, co może sprzyjać ideologizacji tego środowiska, a także rekrutacji do bojówek" - podkreślono.

 

Jak wskazano, aktywność tych środowisk przejawia się także w organizowaniu spotkań i koncertów zespołów muzycznych odwołujących się do skrajnych ideologii. "Skala tej aktywności może doprowadzić do rozwinięcia się w naszym kraju międzynarodowej sieci dystrybucji materiałów propagandowych" - ostrzegają autorzy raportu.

 

Przedstawiciele służb mundurowych i specjalnych zwracają uwagę, że grupy ekstremistyczne wykorzystują także internet, co "znacznie" ułatwia upowszechnianie radykalnej ideologii. W 2015 r. organizacje skrajne wykorzystywały także możliwość zakładania stron internetowych na zagranicznych serwerach, co utrudniało polskim organom ścigania przeciwdziałanie ich aktywności.

 

Wymiana informacji

 

Cechą wspólną organizacji ekstremistycznych jest współpraca z zagranicznymi odpowiednikami - m.in. wymiana materiałów propagandowych i organizacja wspólnych spotkań.

 

"Zarówno skrajnie lewicowe, jak i skrajnie prawicowe organizacje ekstremistyczne tworzyły bojówki wykorzystywane do prowadzenia motywowanych ideologicznie ataków i walki z przeciwstawnymi organizacjami. Odnotowane zostały też pojedyncze przypadki skazania członków tego rodzaju bojówek za zakładanie, kierowanie lub udział w zorganizowanej grupie przestępczej" - podkreśla MSWiA.

 

Niska zgłaszalność

 

W 2015 r. wciąż rosła liczba wszczętych postępowań związanych ze zjawiskiem ekstremizmu - wszczęto 899 spraw wobec 799 w 2014 r. (wzrost o 13,9 proc.) Przestępstwa te miały jednak marginalny udział (0,1 proc.) w ogólnej liczbie przestępstw stwierdzonych w Polsce - zaznaczono.

 

ABW prowadziła trzy śledztwa w sprawach związanych z ekstremizmem. Dotyczyły one przestępstwa propagowania "faszyzmu lub totalitaryzmu". Raport nie ujawnia szczegółów tych spraw.

 

"Istotnym problemem w zakresie zwalczania przestępstw z nienawiści jest niska zgłaszalność tego rodzaju przestępstw organom ścigania" - podkreślono.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze