Do Archiwum IPN trafi dokumentacja dot. wywiadu Armii Krajowej
Do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej trafi dokumentacja, która - według specjalistów IPN - jest prawdopodobnie częścią kartoteki wywiadu Armii Krajowej. Dokumenty dotyczą m.in. osób zaangażowanych w ruch komunistyczny na terenie Warszawy.
Uroczystość przekazania dokumentów, w obecności m.in. prezesa IPN Jarosława Szarka, odbędzie się w środę w Sochaczewie w siedzibie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
Kartoteka - jak poinformowała dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk - "dotyczy osób zaangażowanych w ruch komunistyczny lub podejrzanych o kontakty z organizacjami lewicowymi na terenie Warszawy oraz okolicznych powiatów".
Wytwórca oraz okoliczności powstania kartoteki pozostają obecnie nieustalone; będą badane przez historyków.
Według specjalistów IPN, charakter materiału pozwala jednak przypuszczać, że może być to fragment kartoteki wywiadu Armii Krajowej, w szczególności referatu 999 kryptonim "Korweta" Wydziału Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu Oddziału II Komendy Głównej AK, w ramach którego rozpracowywano komunistów.
W Archiwum IPN, pod sygnaturą IPN BU 01290/26, znajduje się podobna tematycznie kartoteka, przekazana przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, opisana jako "kartoteka Armii Krajowej z 1944 r. dotycząca osób podejrzanych o współpracę z okupantem niemieckim".
PAP
Czytaj więcej
Komentarze