"Biało-czerwone przejście dla pieszych znieważa symbole Polski". Radny chce zmiany kolorów

Polska

Według radnego osiedla Pomorzany w Szczecinie Andrzeja Grodeckiego biało-czerwone przejścia dla pieszych kojarzą się z polską flagą, dlatego przechodzenie po pasach tak pomalowanych to brak szacunku do narodowego symbolu. "Uważam, że barwę czerwoną należałoby (…) zmienić na np. pomarańczową, albo białą na np. żółtą" - napisał radny do przewodniczącego Rady Miasta.

- W obecnym stanie  Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zapewne nieświadomie stworzył możliwość znieważenia symboli narodowych, bo jakże inaczej interpretować sytuację, w której w publicznych miejscach dopuszcza się do deptania biało-czerwonych barw przez przechodniów i rozjeżdżania ich przez pojazdy mechaniczne - argumentuje Grodecki.

 

Otoczyć czcią

 

I apeluje o jak najszybsze zajęcie stanowiska w tej sprawie przez Radę Miasta, a w razie przychylności dla jego zdania, o "jak najszybsze usunięcie ich wszędzie tam, gdzie zostały już tak wymalowane".

 

Jako podstawę prawną apelu radny wskazuje ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, która nakazuje „otaczanie ich czcią i szacunkiem przez każdego obywatela Rzeczpospolitej Polskiej”.

 

Lepiej widoczne dla kierowców

 

Przejścia dla pieszych pomalowane białą i czerwoną farbą są w wielu miastach w Polsce, m.in. w Olsztynie, Warszawie, Płocku.

 

Według drogowców, tak oznakowane są lepiej widoczne dla kierowców a piesi ponoć czują się na nich bezpieczniej.


szczecin.wybocza.pl, polsatnews.pl

mta/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze