W rezerwacie przyrody wolno strzelać. Resort środowiska ws. odstrzału jeleni

Polska
W rezerwacie przyrody wolno strzelać. Resort środowiska ws. odstrzału jeleni
Polsat News

"Polowania i odstrzały redukcyjne to dwa odrębne rodzaje działań. Dopuszczenie w planie ochrony możliwości prowadzenia na obszarze rezerwatu przyrody »Las Warmiński« odstrzałów redukcyjnych nie oznacza możliwości prowadzenia na tym obszarze polowań" - odpowiada ministerstwo środowiska protestującym przeciw umożliwieniu polowań w rezerwacie "Las Warmiński".

W piątek kilkadziesiąt osób protestowało w Olsztynie przeciwko pomysłowi resortu środowiska o dopuszczeniu "ograniczonego odstrzału jeleniowatych".

 

"Rezerwaty wchodzą w skład obwodów łowieckich"

 

W obowiązującym od sierpnia ubiegłego roku zarządzeniu olsztyńskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, które określa plan ochrony dla rezerwatu "Las Warmiński", nie przewidziano możliwości odstrzałów zwierzyny na tym terenie. Jednak na początku roku o zmianę wystąpił minister środowiska.

 

Według resortu, zmiana ma charakter ma charakter fakultatywny. "Odstrzał, może być podjęty jedynie wówczas, gdy wynika to z realizowanych celów ochrony przyrody na terenie rezerwatu i powinien być poprzedzony wnikliwą analizą uwarunkowań ekologicznych" - wyjaśnia ministerstwo w komunikacie.

 

A ochrona jest potrzebna, bo - zdaniem ministerstwa - w "Lesie Warmińskim", który jest rezerwatem florystycznym, jelenie niszczą młode drzewa.


Resort przypomina też,  że ustawa Prawo łowieckie zakłada, iż rezerwaty przyrody lub ich części, w których na obszarach wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych nie zabroniono wykonywania polowania, wchodzą w skład obwodów łowieckich.

 

Odstrzał "poprzedzony rzetelną analizą"


"W parkach narodowych i rezerwatach, mogą być prowadzone odstrzały redukcyjne zwierząt łownych, przy czym wówczas odstrzały te odbywają się na zasadach określonych w ustawie i zgodnie z obowiązującymi okresami ochronnymi i kryteriami selekcji" - argumentuje resort.


Zapewnia też, że dopuszczenie wykonywania odstrzału "poprzedzone jest rzetelną analizą, opartą na danych inwentaryzacyjnych i zachodzi tylko wówczas, jeżeli jest to zgodne z realizacją celów ochrony przyrody".

 

"Strzelano za rządów PO-PSL"


Wskazano również, że w ostatnich latach, także za rządów PO-PSL, dopuszczono możliwość wykonania działań ochronnych polegających na redukcji zwierząt w 13 rezerwatach na terenie całej Polski.


Takie działania miały miejsce m.in. w Kampinoskim Parku Narodowym. Tylko w ramach prowadzenia zadań ochronnych w 2014 roku w odstrzelono tam 100 saren, 25 jeleni i 400 dzików - informuje ministerstwo środowiska.


polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie