Przychodnia odradzała częste wykonywanie cytologii. Powoływała się na zalecenie NFZ

Technologie
Przychodnia odradzała częste wykonywanie cytologii. Powoływała się na zalecenie NFZ
Polsat News

"Jeśli badanie cytologiczne miała pani wykonane w ciągu ostatnich trzech lat i nie wykazało ono zmian, nie ma potrzeby jego powtarzania" - taki napis znalazł się na kartce powieszonej na drzwiach poradni ginekologicznej w jednej z przychodni w Opolu. NFZ zaprzecza, że to jego zalecenie.

Zdjęcie komunikatu wywieszonego na drzwiach zamieściła w mediach społecznościowych blogerka Mama-nie/codzienna.

 

Jak napisała, jest to przychodnia, w której prowadzono jej ciążę i w której kiedyś jej powiedziano, że "badanie cytologiczne jest bardzo ważne i należy je robić raz w roku".

 

"Niektóre z nas mogą nie doczekać następnego terminu"

 

"W tej samej przychodni, w której mówiono mi, że badań bagatelizować nie można, bo to nasza babska sprawa, dzisiaj wisi taka kartka z informacją dla pacjentek" - zdziwiła się blogerka. "Jeszcze niedawno w tym samym miejscu usłyszałam, że rak szyjki macicy potrafi w dwa lata zabrać kobietę na tamten świat! Niektóre z nas mogą nie doczekać następnego terminu na cytologię!" - napisała Mama-nie/codzienna.

 

Jak dodała, "rak szyjki macicy to przecież cichy zabójca, a można go szybko zdiagnozować, a co za tym idzie, zwiększyć szansę na życie".

 

Zapytała więc pracowników przychodni, skąd pomysł na wywieszenie informacji o cytologii co trzy  lata. Od pracujących tam położnych usłyszała, że nakazano im powiesić kartkę z takim zarządzeniem.

 

 

NFZ wyjaśnia zdarzenie

 

Według informacji na kartce, jest to zarządzenie Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ jednak kategorycznie zaprzecza, jakoby wydał takie zalecenie.

 

- W poniedziałek przed godz. 8 rano pojechaliśmy na miejsce, gdzie potwierdziliśmy istnienie kartki na drzwiach poradni ginekologicznej. Trwa postępowanie wyjaśniające okoliczności tego zdarzenia - powiedziała polsatnews.pl Barbara Pawlos z opolskiego NFZ. Po jej interwencji kartkę zdjęto. 

 

Jak dodała, informacje nie były firmowane przez dyrekcję placówki. Jej zdaniem, prawdopodobnie to ktoś z pracowników przychodni jest odpowiedzialny za wywieszone zalecenie.

 

- Promujemy programy profilaktyczne i zachęcamy kobiety do badania się i promowania zdrowia - dodała Pawlos.

 

Wykrywa nowotwór w stadium przedinwazyjnym

 

Cytologia jest podstawowym badaniem profilaktycznym raka szyjki macicy, z którego powinny korzystać zarówno nastolatki, jak i dorosłe kobiety. Dzięki cytologii udaje się zapobiec 60–80 proc. przypadków inwazyjnego nowotworu, ponieważ badanie wykrywa go jeszcze w stadium przedinwazyjnym.

 

Lekarze przekonują, że każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne powinna przeprowadzać cytologię. Zaleca się, by badanie było wykonywane raz w roku.

 

polsatnews.pl

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie