Pralka w kuchni będzie legalna. Ministerstwo infrastruktury zapowiada zmianę przepisów

Biznes
Pralka w kuchni będzie legalna. Ministerstwo infrastruktury zapowiada  zmianę przepisów
Flickr/ChalonHandmade/CC BY 2.0/

Według obecnych przepisów łamie prawo deweloper, który zapomniał o trzepaku na dywany, budując osiedle. Podobnie osoba, która zainstalowała pralkę w kuchni. Ministerstwo infrastruktury chce usunąć tego typu relikty i unowocześnić z przepisy techniczno-budowlane.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opublikowało nową wersją projektu nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

Aneks zamiast wnęki kuchennej


Według nowelizacji w łazience nie trzeba będzie projektować miejsca zainstalowania pralki oraz usytuowania pojemnika na brudną bieliznę. Sam właściciel lokalu zdecyduje, gdzie postawi pralkę automatyczną.


Ma zniknąć też przepis przewidujący, że kuchnia i wnęka kuchenna powinny być wyposażone w trzon kuchenny, zlewozmywak lub zlew oraz mieć układ przestrzenny umożliwiający zainstalowanie chłodziarki oraz zaprojektowane miejsce pracy. Znika też pojęcie wnęki kuchennej. Zastąpi je aneks kuchenny. Może być on zarówno częścią przedpokoju, jak i pokoju.


Dzięki temu w  kawalerce będzie można zaprojektować aneks kuchenny połączony z pokojem, ale pod warunkiem zainstalowania wentylacji grawitacyjnej i kuchni elektrycznej.


Mieszkanie to minimium 25 metrów kw.

 

Resort zrezygnował z  pierwotnego swojego pomysłu dotyczącego tzw. mikrokawalerek. Najpierw chciał bowiem dopuścić możliwość budowy bardzo małych mieszkań, o powierzchni nawet 14 metrów kw. Ostatecznie wycofał się z tego pomysłu i zdecydował, że nie będzie można budować mieszkań mniejszych niż 25-metrowych. Obecnie rozporządzenie nie przewiduje minimalnej powierzchni mieszkania. Przewiduje jedynie, że w kawalerce pokój musi mieć co najmniej 16 metrów kw.

 

Ministerstwo znosi też ograniczenia co do wymiarów pomieszczeń w mieszkaniu. To sam nabywca mieszkania ma decydować, czy zależy mu na większym pokoju, a mniejszej kuchni czy łazience.

 

Projekt jest po konsultacjach społecznych. Planowana data wejścia w życie nowych przepisów to 90 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

rp.pl

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie