Polka w elitarnym gronie "kobiet, które mogą zmienić świat". Wybrana przez UNESCO

Technologie
Polka w elitarnym gronie "kobiet, które mogą zmienić świat". Wybrana przez UNESCO
www.uw.edu.pl

Dr hab. Joanna Sułkowska z Uniwersytetu Warszawskiego znalazła się w globalnym rankingu kobiet, które mogą zmienić świat "2017 International Rising Talents", czyli wschodzących talentów nauki. Doceniono ją za rozwiązanie tajemnic białek. Jest wśród piętnastu młodych kobiet-naukowców wybranych z całego świata.

Sułkowska została wyróżniona w kategorii osób "poszukujących nowych źródeł leków".

 

Oprócz niej UNESCO wyróżniło jeszcze 14 badaczek z całego świata zajmujących się m.in. analizą pracy mózgu i opracowywaniem nowych terapii medycznych. Laureatki zostaną uhonorowane podczas gali, która odbędzie się 21 marca w Paryżu.


"Te młode kobiety mają siłę, by zmienić świat. Międzynarodowe uznanie pomoże im zrealizować ten potencjał" - stwierdziło UNESCO, czyli agenda ONZ zajmująca wspieraniem współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki.

 

Dr hab. Joannę Sułkowską doceniono za poszukiwania nowych źródeł leków, a konkretnie za "rozwiązywanie sekretów zaplątanych białek". Badania te mogą pomóc zrozumieć przyczyny choroby Parkinsona, AIDS i białaczki.


- Wyróżnienie to pokazuje, że warto poznawać nowe dziedziny, być otwartym na nowe odkrycia i wytrwale ich poszukiwać. Nagroda umożliwi mi dalsze interdyscyplinarne badania we współpracy z najlepszymi ośrodkami na świecie nad białkami - powiedziała. - Poprzez to wyróżnienie chciałabym pokazać kolejnym pokoleniom kobiet, że nauka to także kobieta - dodała.


Splątane białka mogą być winne poważnym chorobom


- Białko przypomina łańcuch o otwartych końcach, jest trochę jak nasze sznurówki - tłumaczyła badaczka.  - Z życia codziennego wiemy, że wiążą się wszelkie kable, słuchawki do telefonu, a nawet nasze włosy. Węzły są czymś powszechnym i zawiązują się spontanicznie - opisała.


Występują również w ludzkim ciele, np. w strukturach DNA. Jeszcze ponad 10 lat temu naukowcy o istnieniu węzłów na białkach nie wiedzieli nic. Obecnie wiadomo, że takie struktury  istnieją w kilkuset białkach. Wśród nich są białka odpowiedzialne za chorobę Parkinsona.

 

- Spodziewamy się, że złe zawiązanie białka może być przyczyną rozwoju tej choroby, ale nie wiemy dokładanie, w jaki sposób - podkreśliła dr Sułkowska.


Wiadomo też, że węzły tworzy białko zwane leptyną, które może także prowadzić do otyłości. "W największym uproszczeniu można powiedzieć, że w zależności od formy, w jakiej występuje, może ono hamować lub stymulować wysyłanie impulsów do mózgu o tym, czy jesteśmy najedzeni czy głodni" – opisywała laureatka.

 

Symulacja komputerowa pokazała jak powstaje "węzeł"


Dr Sułkowska odnalazła m.in. najbardziej skomplikowany węzeł na białku. Badania jej zespołu pokazały, że właściwie składa się on z kilku małych węzełków połączonych pętelkami. Udało się również wykonać symulacje, które pokazały z kolei jak najmniejsze białko z węzłem mogłoby powstawać. 

 

- Używając symulacji komputerowych udało się nam zaobserwować proces wiązania tego białka niemal w realnych warunkach. Pozwoliło nam ono cokolwiek rozumieć z zagadki zawiązanych białek - wyjaśniała badaczka.


Za swoje badania była wielokrotnie nagradzana. Teraz oprócz wyróżnienia „International Rising Talents" Joanna Sułkowska otrzyma dodatkowe roczne stypendium. Laureatka pracuje na Wydziale Chemii UW; więcej na temat jej badań można przeczytać na jej stronie internetowej

 

polasatnews.pl, naukawpolsce.pap.pl

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie