Macierewicz: obecność NATO równie ważna jak wzmocniona polska armia

Polska
Macierewicz: obecność NATO równie ważna jak wzmocniona polska armia
PAP/Jakub Kamiński

Dla Polski obecność NATO w naszej ojczyźnie jest symbolem naszego bezpieczeństwa w równym stopniu jak wzmocniona, zwiększona i zmodernizowana armia polska - powiedział w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz.

Minister spotkał się z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego i zagranicznymi generałami z okazji 18. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, która przypadła w niedzielę.

 

- Dla Polski obecność NATO na terenie flanki wschodniej, państw Europy Środkowo-Wschodniej i naszej ojczyzny jest symbolem naszego bezpieczeństwa w równym stopniu, jak wzmocniona, zwiększona i zmodernizowana armia polska - podkreślił Macierewicz. Zwrócił przy tym uwagę, że rosną wyzwania związane z zagrożeniami, a "historia wbrew pozorom nie skończyła się, a może nawet przyspieszyła". Dodał, że NATO jest zjednoczone w przekonaniu, że bezpieczeństwo, wolność i niepodległość nie mają ceny.

 

Minister podkreślił, że rok 2016 jest pierwszym, kiedy wojska NATO są obecne w Polsce, a fakt obecności Polski w sojuszu politycznym "przyjął swoją materializację wojskową".

 

"Gdyby była większa świadomość zagrożenia ze wschodu, nie doszłoby do wielu tragedii"

 

- Zapewne gdyby była większa świadomość zagrożenia ze wschodu, nie doszłoby do wielu tragedii, które później stały się udziałem Europy i świata. Myślę przede wszystkim o agresji na Gruzję, myślę o dramacie smoleńskim, myślę o zestrzeleniu samolotu linii malezyjskich, myślę wreszcie o agresji na Ukrainę, która trwa po dzień dzisiejszy i zagraża nie tylko integralności terytorialnej Ukrainy, ale samym podstawom ładu prawnego na terenie Europy i na świecie - powiedział Macierewicz.

 

Minister ocenił, że zagrożenia ze strony Rosji, jak i ze strony międzynarodowego terroryzmu, "płyną z tego samego źródła". - Polska oczywiście jest wielkim beneficjentem decyzji ostatniego szczytu NATO i decyzji państw i narodów, które wspólnotę NATO-wską realizują. Ale Polska stara się także współuczestniczyć w tych wysiłkach wszędzie, gdzie wolność, niepodległość i demokracja są zagrożone - podkreślił szef MON.

 

- Zdecydowaliśmy się zaangażować w walkę z zagrożeniem terrorystycznym na Bliskim Wschodzie. Zwiększymy swoje zaangażowanie w to bezpieczeństwo antyterrorystyczne i będziemy obecni we wszystkich miejscach, które będą wymagały bezpieczeństwa naszych sojuszników bądź ich wsparcia - zapowiedział Macierewicz.

 

Dziękując wiceministrom, szef MON wymienił m.in. odpowiedzialnego za modernizację techniczną sił zbrojnych Bartosza Kownackiego, który - jak mówił Macierewicz - "osiągnął bardzo znaczący przełom w rokowaniach" dotyczących programu obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu "Wisła". - Mogę z dużą odpowiedzialnością powiedzieć, że w tym roku ta umowa na projekt »Wisła« zostanie podpisana - powiedział Macierewicz.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie