10 miesięcy więzienia za pobicie profesora UW, który mówił po niemiecku

Polska
10 miesięcy więzienia za pobicie profesora UW, który mówił po niemiecku
PAP/Jacek Turczyk

Na 10 miesięcy więzienia skazał stołeczny sąd Piotra R., który w jednym z tramwajów pobił profesora UW Jerzego Kochanowskiego za rozmowę po niemiecku z profesorem z Jeny. Skazany musi też wypłacić profesorowi 1000 zł nawiązki. Wyrok jest nieprawomocny.

Profesor wnioskował o bardziej wychowawczą karę - 2 lata prac społecznych i skierowanie Piotra R. na terapię przeciw agresji oraz działaniom dyskryminacyjnym. Sugerował, że oskarżony mógłby pracować na rzecz cmentarza żydowskiego lub ewangelicko-augsburskiego.

 

Historyk w swojej mowie końcowej podkreślał, że nie chce odwetu. Sam skazany od początku przyznawał się do winy, w poniedziałek ponownie wyraził skruchę, przeprosił, zapewnił, że nie jest rasistą i chce zmienić swoje życie.

 

Obserwatorami procesu byli przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

 

"Miał pełną świadomość tego, co robił"

 

Sędzia sądu rejonowego Warszawa-Wola Ewa Patyra-Ważny uzasadniając wyrok, mówiła, że oskarżony działał publicznie, bez racjonalnego powodu, z rażącym pokrzywdzeniem porządku publicznego i miał pełną świadomość tego, co robił. Zaznaczyła, że dlatego jego zachowanie wyczerpuje znamiona występku chuligańskiego. - Przy orzeczeniu sąd baczył, by kara uwzględniała szkodliwość społeczną czynu, który godził w ważne dobra chronione prawem - dodała sędzia.

 

Przypomniała, że Piotr R. był już wcześniej karany i nie wyciągnął z tego wniosków. - W ocenie sądu, w tej sytuacji tylko kara bezwzględnego pozbawienia wolności jest adekwatna - powiedziała. Dodała, że oskarżony jest osobą zdemoralizowaną, wymaga dłuższej resocjalizacji w warunkach izolacji więziennej.

 

Sędzia nie zgodziła się też na wnioskowaną przez oskarżycieli posiłkowych - profesora i jego mecenasa Arkadiusza Matusiaka zmianę kwalifikacji poprzez uwzględnienie, że atak miał charakter ksenofobiczny. Zaznaczyła, że zebrany w tej sprawie materiał dowodowy nie potwierdza podłoża rasistowskiego, bo zaatakowany został Polak, a nie jego niemiecki kolega, z którym rozmawiał.

 

"Nieprecyzyjne prawo"

 

Sąd nie uwzględnił też wniosku obrońcy Piotra R. mec. Tomasza Rutkowskiego o uchylenie jego aresztu. Sędzia podkreśliła, że nadal istnieje ryzyko ucieczki lub ukrywani się; nadmieniła, że skazany jest osobą bezdomną, nie ma stałego miejsca zamieszkania, a nawet dowodu osobistego. Nadmieniła równocześnie, że R. na poczet kary zostanie uwzględniony okres przebywania w areszcie.

 

Prof. Kochanowski po ogłoszeniu wyroku podkreślał, że kara, choć surowa, pokazuje braki w polskim prawie. Jak zaznaczył, to, że nie uwzględniono faktu, iż przyczyną pobicia była rozmowa w języku niemieckim, jest efektem "nieprecyzyjnego prawa". - Po prostu nie uwzględniono w nim mojego przypadku. Gdybym był Niemcem, gdybym miał inny kolor skóry, sytuacja byłaby oczywista - ocenił. Jego zdaniem wskazuje to na konieczność przyjrzenia się przepisom.

 

- Kara tak czy inaczej jest dość wysoka. Do tej pory w takich sytuacjach zapadały kary w zawieszeniu, a nie pełne kary więzienia. Oczywiście chodziło nam coś innego - podkreślił Kochanowski.

 

Pobicie profesora w tramwaju

 

Wcześniej, w swojej mowie końcowej, profesor podkreślił, że "trudno mu zrozumieć, jak w 2016 r., 10 lat po wejściu Polski do UE, może dojść do takiego ataku, spowodowanego tylko tym, że ktoś rozmawiał po niemiecku".

 

Do pobicia doszło we wrześniu 2016 r., w tramwaju, którym profesor jechał razem ze swoim kolegom, profesorem z Jeny; rozmawiali po niemiecku. Piotr R. - na co wskazywali świadkowie - był pod wpływem alkoholu. Najpierw zażądał od profesora, żeby przestał mówić po niemiecku, następnie uderzył go co najmniej dwa razy w twarz i głowę. Kochanowski sam sprawę zgłosił policji; trafił do szpitala - rana okolic łuku brwiowego wymagała zszycia.

 

R. został zatrzymany m.in. dzięki policjantowi z Ochoty, który rozpoznał go na jednym ze zdjęć. Okazało się, że był wcześniej karany i znany policji m.in. w związku z kradzieżami.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie