Szczerski: ktoś chce połączyć wsparcie dla UE z walką z pamięcią o Smoleńsku

Polska
Szczerski: ktoś chce połączyć wsparcie dla UE z walką z pamięcią o Smoleńsku
Polsat News

- Stwierdzenie, które jest obecne w niektórych środowiskach, że jestem Europejczykiem, więc nienawidzę PiSu i Smoleńska i potrafię obrzucić bluzgiem ludzi, którzy czczą pamięć po zmarłych jest skrajnym nadużywaniem symboliki europejskiej do własnych, całkowicie haniebnych działań politycznych - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl.

Minister był pytany o piątkowe wydarzenia podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej, kiedy to uczestników Marszu Pamięci obrzucono różnymi przedmiotami.


-  Szczególnie zapadło mi w pamięć wykorzystanie symboliki europejskiej do walki z pamięcią o Smoleńsku. Ktoś chce budować dychotomię, połączyć wsparcie dla Unii Europejskiej z walką z pamięcią o Smoleńsku. Uważam, że to za wielką krzywdę dla wizerunku Unii Europejskiej w Polsce, powinno się to wiązać z reakcją przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce - podkreślił Szczerski.


W jego ocenie "tego typu nadużywanie wizerunku Unii Europejskiej nie tyle do walki politycznej, ale walki kulturowej czy cywilizacyjnej, walki z pamięcią i szacunkiem dla ofiar jest daleko idącym nadużyciem".


Tusk "powinien mieć pretensje do siebie"


Według ministra "Donald Tusk zdecydował od początku, że nie będzie pozyskiwał polskiego głosu, więc za to, że został wybrany niejednomyślnie wbrew głosowi Polski, powinien mieć pretensje do siebie".


Jego zdaniem Tusk mógł, jako przewodniczący Rady Europejskiej, przełożyć głosowanie, "co byłoby gestem pokazującym, że jest w stanie wybić się ponad polityczne emocje".


- Niestety, jego działania źle rokują na przyszłość. Teraz pojawia się pytanie, czy potrafi się zmienić, czy jest w stanie radykalnie przestawić swoje punkty odniesienia - zaznaczył Szczerski. Dodał, że "zawsze trzeba być optymistą, ale to jest z naszej strony, bardzo umiarkowany optymizm".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie