Media: Fillon pozwalał, by fundować mu drogie garnitury

Świat
Media: Fillon pozwalał, by fundować mu drogie garnitury
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Kandydat prawicy w wyborach prezydenckich we Francji Francois Fillon, oskarżany już o fikcyjne zatrudnianie rodziny za publiczne pieniądze, pozwalał, by fundowano mu garnitury kosztujące wiele tysięcy euro - podał w niedzielę tygodnik "Le Journal du dimanche".

- Zapłaciłem na prośbę Francois Fillona - powiedział rozmówca pisma, przedstawiany jako "hojny przyjaciel", który 20 lutego wystawił czek na 13 tys. euro, by zapłacić za dwa garnitury z pracowni Arnys - jednej z najbardziej renomowanych w Paryżu.

 

"JDD" zapewnia, że w otoczeniu kandydata na prezydenta uzyskał potwierdzenie, że "jeden z jego przyjaciół podarował mu w lutym garnitury", ale "nie ma w tym nic złego".

 

Tygodnik podaje jednak, że w sumie chodzi o dużo większe pieniądze wydane u tego krawca na garnitury Fillona - od 2012 roku w gotówce zapłacono za nie 35,5 tys. euro. Otoczenie Fillona tych informacji nie potwierdziło.

 

"Kampania na poziomie rynsztoka"


Rzecznik Luc Chatel powiedział na falach radio Europe 1, że zarzuty wobec Fillona "stają się nieznośne", a "kampania jest na poziomie rynsztoka".

 

W środę prawicowy kandydat ma się stawić przed sędziami śledczymi prowadzącymi dochodzenie w sprawie, którą prasa opisała pod koniec stycznia. Chodzi o fikcyjne etaty asystentów parlamentarnych dla żony Fillona, Penelope, i dwójki ich dzieci.

 

Spadek w sondażach


Za skandal, jaki w związku z tym wybuchł, Fillon zapłacił spadkiem w sondażach: niegdyś ich faworyt, spadł na trzecie miejsce za kandydatką skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen oraz centrystą Emmanuelem Macronem. Jak wynika z sondaży, Macron w drugiej turze ma pokonać Le Pen.

 

Wybory odbędą się na przełomie kwietnia i maja br.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie