Magierowski: prezydent Węgier przyjedzie do Polski

Polska

Prezydent Węgier Janos Ader za dwa tygodnie złoży wizytę w Polsce; w Piotrkowie Trybunalskim wraz z prezydentem Andrzejem Duda będzie uczestniczył w Dniach Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - poinformował w "Śniadaniu w Radiu ZET" szef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Magierowski podkreślił w niedzielę w programie w Polsat News i Radia ZET, że dojdzie wówczas do spotkania szefów obu państw. - Jestem przekonany, że podczas spotkania w Piotrkowie Trybunalskim dojdzie do rozmowy na temat Europy, na temat tego co się w Brukseli wydarzyło - dodał Magierowski.

 

Zaznaczył jednocześnie, że Andrzej Duda utrzymuje bardzo dobre relacje z prezydentem Janosem Aderem, z którym spotykał się wielokrotnie w ostatnim czasie.

 

"Jestem przekonany, że dojdzie do rozmowy na temat Europy"

 

Dyrektor Magierowski odniósł się także do szczytu UE, podczas którego wybrano Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Kandydaturę Tuska poparli przedstawiciele 27 państw UE w tym Węgry; przeciw była tylko Polska. Kandydatem polskiego rządu był Jacek Saryusz-Wolski.

 

Jak podkreślił, "należy rozróżnić między bieżącą polityką i sporami, które niekiedy występują między tak zaprzyjaźnionymi państwami, mającymi tak bardzo zbieżne interesy w Europie jak Polska i Węgry, a tym co jest długofalową perspektywą, relacji i współpracy Polski i Węgier".

 

 

- Jestem przekonany, że podczas spotkania w Piotrkowie Trybunalskim dojdzie do rozmowy na temat Europy, na temat tego, co się w Brukseli wydarzyło. Ale przypomnijmy sobie, że wielokrotnie dochodziło do różnicy zdań między rządem polskim a węgierskim, choćby w sprawie relacji obu krajów z Rosją - dodał Magierowski.

 

Dni przyjaźni polsko-węgierskiej

 

- Viktor Orban spotyka się z Władimirem Putinem, mówił o nich w dobrych słowach. Ale np. dzięki także dobrym relacjom z Warszawą i także dzięki temu, że polski rząd ma jakieś tam (...) przełożenie na Viktora Orbana, to proszę zwrócić uwagę, że mimo takiej, a nie innej retoryki, Węgry głosowały zawsze za przedłużeniem sankcji nałożonych na Rosję. Mimo tego, iż wśród wszystkich państw Europy Środkowo -Wschodniej są krajem najbardziej "prorosyjskim" - zauważył.

 

- Mimo tego nam, Polsce, udało się przekonać premiera Viktora Orbana, aby w formalnych głosowaniach na forum unijnym tej swojej prorosyjskości zbytnio nie przejawiał - podkreślił Magierowski.

 

Piotrków Trybunalski został oficjalnie gospodarzem dni przyjaźni polsko-węgierskiej w 2017 roku; potrwają one trzy dni, 23 marca wezmą w nich udział prezydenci Polski i Węgier.

 

PAP

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie