Drapieżne ptaki mają wygonić zanieczyszczające radomskie parki gawrony. Za 80 tys. zł

Polska
Drapieżne ptaki mają wygonić zanieczyszczające radomskie parki gawrony. Za 80 tys. zł
Zdj. ilustracyjne, Fot. Pixabay.com

Sprowadzone ze Słowacji jastrzębie, sokoły i myszołowce walczą z gawronami zanieczyszczającymi parki w Radomiu. Drapieżne ptaki mają zniechęcić je do budowania gniazd w centrum i zmusić do przeniesienia się na obrzeża Radomia. Miasto zapłaci sokolnikom blisko 80 tys. zł.

Ptaki przywieźli do Radomia sokolnicy z Bańskiej Bystrzycy. Wypuszczają swoich podopiecznych o wschodzie słońca. Ptaki krążą nad parkami przez kilkanaście godzin, po czym wracają do właścicieli.

 

- Gawrony i gołębie boją się ptaków drapieżnych. Dzięki temu zmuszamy je, by zakładały swoje gniazda poza terenami parków - powiedział jeden z sokolników, Filip Bielik. Rzecznik Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu Marcin Gutowski, podkreślił, że ptasie odchody to duży problem radomskich parków. Jak zaznaczył, wiosną i latem służby nie nadążają z czyszczeniem parkowych ławek i alejek.

 

Nawet 90 proc. szans powodzenia


Wcześniej bez większych efektów próbowano usuwać ptasie gniazda przed okresem lęgowym. Emitowano też dźwięki mające odstraszyć gołębie i gawrony. - Mamy nadzieję, że przy pomocy drapieżnych ptaków w końcu sobie poradzimy - dodał Gutowski.


Według sokolników, ich metoda daje szansę powodzenia nawet w 90 procentach. Drapieżne ptaki ze Słowacji będą w Radomiu do końca maja. Po letniej przerwie powrócą tutaj jeszcze na dwa miesiące, jesienią. W sumie miasto zapłaci za usługę sokolników prawie 80 tys. zł.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie