Zalewski: to, co robi PiS jest nie do pogodzenia z członkostwem w UE

Polska

- Łamanie zasad rządów prawa, likwidowanie TK i ta cała rewolucja, którą robi PiS tworząc system, który ja nazywam PiSokraturą, nie jest do pogodzenia z członkostwem w UE - powiedział w Polsat News Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO.

To, co robi PiS jest nie do pogodzenia z członkostwem w UE - powtórzył. Odniósł się też do ostatniego szczytu Unii, podczas, którego Donald Tusk, przy sprzeciwie strony polskiej, został wybrany na szefa Rady Europejskiej.

 

Zalewski podkreślił, że Jarosław Kaczyński "doskonale wie, że Polacy w dużej większości, w tym także jego elektorat, są za integracją europejską". - Dlatego musiał znaleźć argument, aby wytłumaczyć swoim wyborcom dlaczego PiS obiera kurs antyeuropejski - powiedział.

 

Zalewski stwierdził, że prezes PiS przez ostatnie lata prowadzi politykę opartą na niemieckich resentymentach. - Mówi: "Tusk jest człowiekiem Merkel, UE jest unią niemiecką, a 27 państw  poparło Tuska - agenta niemieckiego, bo zostały do tego zmuszone przez Niemcy" - wymieniał Zalewski.

 

- Ta argumentacja ma przekonać Polaków, że UE jest wroga Polsce i w związku z tym teraz rząd PiS będzie bronił polskiej godności  - ocenił.

 

Jego zdaniem, stąd wzięła się kandydatura Jacka Sarysz-Wolskiego na szefa RE, forsowana przez polski rząd. - Całkowicie nierealistyczna. Chodziło o to żeby dokonać starcia wokół wyboru Tuska i pokazać dlaczego dzisiaj rząd PiS będzie walczył z UE - podsumował Zalewski.

 

Polsat News 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie