Korea Płd.: manifestacje za i przeciw impeachmentowi prezydent Park

Świat
Korea Płd.: manifestacje za i przeciw impeachmentowi prezydent Park
PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Korei Południowej świętowały w sobotę w Seulu odsunięcie od władzy zamieszanej w skandal korupcyjny prezydent Park Geun Hie, podczas gdy w niewielkiej odległości odbywał się liczny wiec poparcia dla Park.

Przeciwnicy prezydent, trzymający w dłoniach flagi i świece - symbol demonstracji, podczas których domagano się impeachmentu Park - skandując hasła takie jak "Świece wygrały!" czy "Aresztować Park Geun Hie!", zajęli bulwar w centrum Seulu.

 

Z kolei na pobliskim skwerze zebrał się duży tłum zwolenników odsuniętej od władzy prezydent; na ustawionej scenie ubrani w mundury organizatorzy wiecu zapowiadali, że będą się sprzeciwiać impeachmentowi Park, który nazwali "zabójstwem politycznym".

 

Blisko 20 tys. policjantów skierowano w sobotę do zabezpieczania obu demonstracji. Grupy rozdzielał kordon złożony z funkcjonariuszy i setek policyjnych busów.

 

TK utrzymał w mocy decyzję o odsunięciu od władzy prezydent Park

 

W piątek trzy osoby zginęły, a kilkadziesiąt odniosło obrażenia w starciach z policją podczas protestu w Seulu przeciw decyzji sądu o odsunięciu Park od władzy.

 

Trybunał Konstytucyjny Korei Płd. w piątek utrzymał w mocy decyzję o impeachmencie prezydent Park, oskarżonej o korupcję i płatną protekcję. Park zarzucono nadużycie konstytucyjnych uprawnień poprzez zmowę z przyjaciółką Czoi Sun Sil; jest ona oskarżona o wywieranie nacisków na duże przedsiębiorstwa, aby wpłacały pieniądze do fundacji wspierających inicjatywy polityczne prezydent.

 

Ujawniony w ubiegłym roku skandal z udziałem prezydent wstrząsnął krajem i na długie miesiące sparaliżował pracę rządu w czasie, gdy Korea Płd. stoi w obliczu zagrożenia ze strony Pjongjangu, możliwego odwetu gospodarczego ze strony Chin za współpracę Seulu z USA ws. systemu obrony przeciwrakietowej oraz pytań o zaangażowanie nowych władz USA na rzecz amerykańsko-południowokoreańskiego sojuszu bezpieczeństwa - zauważa agencja AP.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze