"Jedziemy rządzić". Włoski raper patronem ustawy o ruchu traktorów

Świat
"Jedziemy rządzić". Włoski raper patronem ustawy o ruchu traktorów
YouTube/Fabio Rovazzi

Do Senatu Włoch trafił projekt ustawy, którego patronem jest popularny piosenkarz, autor szlagieru zeszłego lata Fabio Rovazzi. Tzw. ustawa Rovazziego dotyczy jazdy na traktorach, a takim pojazdem jechał w teledysku, który ma ponad 120 mln wyświetleń w sieci.

"Jedziemy rządzić" ("Andiamo a comandare") - to tytuł przeboju 23-latka, który swoim debiutem w rytmie rap podbił w zeszłym roku włoski rynek muzyczny. W masowo oglądanym, pełnym ironii teledysku padają słowa: "traktorem po obwodnicy", a raper siedząc na nim jedzie po drodze szybkiego ruchu.

 

Jeżdżą tylko rolnicy

 

Projekt ustawy, złożony w izbie wyższej parlamentu Włoch przez senatora rządzącej Partii Demokratycznej Bruno Astorre, zawiera zmiany dotyczące zakupu i ruchu traktorów. Nic zatem dziwnego, zauważa się we włoskich mediach, że od razu otrzymał nazwę "ustawa Rovazziego".

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba, która kupuje ciągnik rolniczy i chce go zarejestrować, by jeździć nim nie tylko po swoim terenie, ale także po normalnych drogach, musi być rolnikiem z zawodu.

 

Traktorem po drogach krajowych

 

Nowy projekt znosi to ograniczenie. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, każdy będzie mógł zarejestrować traktor i nim jeździć, choć nie po znanej z piosenki rapera obwodnicy. Dalej będzie to zabronione. Można będzie natomiast poruszać się traktorem po drogach krajowych.

 

Czasem, jak się zauważa, jest to konieczne, o czym można było przekonać się podczas tegorocznej wyjątkowo srogiej zimy we Włoszech. Nawet na obwodnice zasypanych śniegiem miast na południu wyjechały ciągniki jako jedyne sprawdzające się w takich warunkach środki lokomocji.

 

Nowa ustawa ma wyjść naprzeciw tym, którzy rolnikami są tylko z zamiłowania. Wkład rapera jest bezcenny - zauważa prasa.

 

"Nazwali ustawę moim nazwiskiem. Co się wyprawia?" - tak skomentował to Fabio Rovazzi.

 

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie