Gdańsk: manifestacja poparcia dla Donalda Tuska

Polska

W sobotę, w Gdańsku odbył się Wiec Jedności Europejskiej. Jego uczestnicy manifestowali poparcie dla Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Wiec zorganizował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

- Znacie dobrze Donalda Tuska - mówił do zgromadzonych Adamowicz. - Donald Tusk dobrze zna Gdańsk, dobrze zna historię Polski, dobrze zna relacje polsko-niemieckie. I dlatego 27 krajów, 27 przywódców bez wahania, bez jakiejkolwiek wątpliwości przedłużyłu mu mandat przewodzenia UE - podkreślał prezydent Gdańska.  

 

Wiec, który zorganizowano na Długim Targu, przed gdańskim Dworem Artura, był wyrazem poparcia dla ponownego wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

 

"To jest sukces Polski"

 

Adamowicz odczytał też krótki list skierowany przez Tuska do uczestników manifestacji. "Drodzy gdańszczanie, drodzy Pomorzanie, rodacy, kochani. Pragnę wam głęboko podziękować za słowa solidarności i poparcia, które napłynęły do mnie w minionych dniach"- odczytał Adamowicz.

 

- Nasz rodak, Polak, został ponownie przewodniczącym Rady Europejskiej (…) i to jest sukces Polski - mówił do uczestników wiecu wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. - Razem tutaj jesteśmy Polakami i nikt nam tej polskości nie może odbierać. I nie odbierze. Nie pozwolimy się dzielić na lepszych i gorszych Polaków. Chcemy być razem i będziemy razem - mówił też Borusewicz.

 

"Haniebne czyny i słowa"

 

- Polski rząd nie jest na to gotowy i nie ma tej odwagi ani tej godności minimalnej, żeby pogratulować Polakowi wyboru na najwyższe stanowisko w Unii Europejskiej - mówił z kolei szef klubu PO Sławomir Neumann. - Musimy pokazać, że Polska, to my, że Polska, to Europa, że PiS i jego rząd, to tylko marny epizod, o którym najpóźniej za dwa i pół roku wszyscy zapomną ze wstydem - powiedział też Neumann.

 

Dodał, że w ostatnich dniach rząd PiS posunął się do „haniebnych czynów i słów".

 

Przypomniał, że Platforma w przyszłym tygodniu złoży wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec rządu. Poinformował, że zebrana została już odpowiednia liczba podpisów pod takim wnioskiem.

 

W manifestacji wzięło udział- według policji - około 500 osób. Znaleźli się wśród nich m.in. posłanki PO Henryka Krzywonos i Agnieszka Pomaska, poseł Nowoczesnej Grzegorz Furgo, pomorski lider KOD Radomir Szumełda, literat prof. Stefan Chwin, prezydent Sopotu Jacek Karnowski czy muzyk Krzysztof Skiba.

 

"Dziekujemy!"

 

Wiec rozpoczęło odśpiewanie hymnu Polski, po którym carillon (instrument złożony z kilkudziesięciu dzwonów) zainstalowany na wieży Ratusza Głównego Miasta odegrał „Odę do radości". Uczestnicy wiecu odśpiewali też „Sto lat" dedykowane Donaldowi Tuskowi, wielokrotnie tłum skandował też pod jego adresem słowo „Dziękujemy".

 

W czwartek na unijnym szczycie przywódcy, przy sprzeciwie Polski, ponownie wybrali Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Będzie on pełnić tę funkcję do 30 listopada 2019 r. Premier Beata Szydło oświadczyła w czwartek, że "bardzo źle się stało, że wybór szefa Rady Europejskiej został przeprowadzony wbrew państwu, z którego pochodził kandydat". Polski rząd zarzucał Tuskowi brak neutralności i angażowanie się po stronie polskiej opozycji.

 

PAP, Polsat News

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie