Schrony dla jeży. Stawiają je leśnicy

Polska
Schrony dla jeży. Stawiają je leśnicy
Nadleśnictwo Marcule/Hubert Ogar

Na terenie Nadleśnictwa Marcule (RDLP w Radomiu) ustawiono kilka schronów dla jeży. Zwierzęta te mają coraz mniej miejsc, gdzie mogłyby się chować - wyjaśniają leśnicy.

Najwięcej drewnianych, wyścielonych sianem i liśćmi, domków dla jeży pojawiło się na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej, Arboretum oraz szkółki leśnej. Schrony dla kolczastych ssaków nadleśnictwo otrzymało od Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, na terenie którego jest obchodzony Festyn Ekologiczny "Zaginiony świat naszej Ziemi". Każda edycja tego wydarzenia jest poświęcona innemu  zwierzęciu.


W festynie biorą udział szkoły, a jednym z warunków jest przygotowanie budek, schronów lub innych urządzeń dla bohatera danego festynu.


Leśnicy z Nadleśnictwa Marcule wyjaśniają, że jeżom należy pomóc w znalezieniu odpowiedniego lokum, ponieważ mają coraz mniej miejsc, gdzie mogłyby się chować. Obecnie w ogrodach, parkach, przydomowych ogródkach, nie pozostawia się stert gałęzi, liści czy traw, a to właśnie w nich bardzo chętnie chowają się jeże.

 


Jeż to jedyny ssak w Polsce, którego ciało jest pokryte kolcami powstałymi z przekształconych włosów, a silny podskórny mięsień okrężny umożliwia w razie niebezpieczeństwa zwinięcie się w kulkę.


polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie