Merkel: Tuska wybrało 27 krajów, z których tylko jeden był Niemcami

Świat
Merkel: Tuska wybrało 27 krajów, z których tylko jeden był Niemcami
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Kanclerz Angela Merkel, proszona przez dziennikarzy o ustosunkowanie się do wysuwanych w Polsce zarzutów, że wybór Donalda Tuska był wynikiem "dyktatu Berlina", powiedziała w Brukseli, że Tuska poparło 27 państw, z których tylko jedno było Niemcami.

Angela Merkel powiedziała, że premier Beata Szydło "poparła jednoznacznie" cel, jakim jest ogłoszenie pod koniec marca Deklaracji Rzymskiej.

 

- Dla mnie liczy się to, co wydarzyło się wczoraj: 27 krajów członkowskich opowiedziało się za kolejną kadencją Donalda Tuska. To było 27 krajów, z których każdy ma poczucie własnej wartości; jednym z nich były Niemcy, a 26 pozostałych nie było Niemcami - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu po zakończeniu dwudniowego szczytu UE.

 

Odpowiadając na pytanie, czy postawa Polski nie będzie miała wpływu na gotowość niemieckich podatników do solidarnego ponoszenia finansowych obciążeń na rzecz UE, Merkel odparła: "Nie chcę formułować żadnych gróźb finansowych, to nie jest obecnie aktualne, mamy finansowe ramy na najbliższe lata i na tej podstawie pracujemy".

 

Deklaracja Rzymska z nowymi wyzwaniami dla UE

 

Na pytanie, czy po sporze o reelekcję Tuska Polska poprze Deklarację Rzymską, Merkel odpowiedziała twierdząco.

 

- Polska premier poparła jednoznacznie cel ogłoszenia takiej wspólnej deklaracji. Wskazała, że kraje Grupy Wyszehradzkiej wniosły własny wkład w wypracowanie takiej deklaracji i że ona jako szefowa polskiego rządu w pełni popiera ten projekt. Zakładam, że współpracujemy tutaj bardzo blisko, tak aby 27 krajów mogło zaakceptować tę deklarację - stwierdziła kanclerz.

 

Merkel dodała, że przygotowywana Deklaracja Rzymska ma być odpowiedzią 27 krajów na wyzwania przyszłości.


- Nie chcemy w ciągu najbliższych dwóch lat zajmować się wyłącznie negocjacjami dotyczącymi wyjścia jednego z krajów (Wielkiej Brytanii - red. ). Chcemy dać odpowiedzi na wyzwania: miejsca pracy, politykę dla obywateli - podkreśliła niemiecka kanclerz.

 

Pod koniec marca UE będzie obchodzić 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, które położyły podwaliny pod wspólnotę europejską. Przywódcy państw Unii spotkają się we włoskiej stolicy 25 marca i mają podpisać dokument, który według zapowiedzi "wyznaczy dla UE perspektywę na 10 następnych lat".

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie