Szef frakcji EPL: polski rząd całkowicie izolowany w UE

Świat
Szef frakcji EPL: polski rząd całkowicie izolowany w UE
Wikimedia Commons/MateuszEs

Polski rząd jest całkowicie izolowany w Unii Europejskiej; nie działa on w interesie swoich obywateli ani interesie kraju - powiedział w czwartek w Brukseli szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE, niemiecki europoseł Manfred Weber.

- Donald Tusk wykonał bardzo dobrą pracę w ciągu ostatnich dwóch i pół roku dla UE. Równoważył interesy w Radzie Europejskiej, uwzględniając przy tym ważne interesy krajów członkowskich z Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział dziennikarzom Weber.

 

Jego zdaniem z tego powodu Rada Europejska powinna ponownie wybrać byłego premiera Polski do kierowania jej pracami. Apelował, by nie przenosić "czysto wewnętrznej debaty politycznej z Polski" na poziom unijny.

 

Weber, odpowiadając na twardy sprzeciw polskiego rządu wobec reelekcji Tuska, podkreślił, że w UE w tej sprawie są jasne zasady.

 

"Polski rząd jest całkowicie izolowany"

 

- Opieramy się na traktatach i w nich jest napisane, że to większość wybiera przewodniczącego Rady Europejskiej. Widzimy, że 26 premierów i szefów państw wspiera Donalda Tuska. Tyko jeden się wstrzymuje, czyli Theresa May z powodu Brexitu, a polski rząd jest przeciwko. Polski rząd jest całkowicie izolowany - ocenił niemiecki eurodeputowany.

 

Nie zgodził się z zastrzeżeniami podnoszonymi przez władze w Warszawie, że Tusk nie zachował neutralności podczas swojej pierwszej kadencji. - Donald Tusk sprawował urząd w bardzo zrównoważony sposób. Mając na uwadze debatę dotycząca kryzysu migracyjnego, który wybuchł półtora roku temu, Donald Tusk nie był po stronie Angeli Merkel czy Niemiec. Równoważył polityczne podejście pomiędzy Wschodem i Zachodem, Północą i Południem - przekonywał polityk.

 

W Brukseli na rozpoczynającym się w czwartek po południu szczycie UE ma być omawiana kwestia przedłużenia kadencji obecnego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Polski rząd zgłosił kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego; to jedyny kontrkandydat obecnie urzędującego szefa RE.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie