Sejm przyjął ustawę metropolitalną dla woj. śląskiego

Polska
Sejm przyjął ustawę metropolitalną dla woj. śląskiego
PAP/Rafał Guz

Ustawę metropolitalną dla woj. śląskiego przyjął w czwartek Sejm. Zgodnie z obecnymi planami ustawa powinna zostać opublikowana na przełomie marca i kwietnia, metropolia w woj. śląskim powstać na jej gruncie 1 lipca, a zacząć działać 1 stycznia 2018 roku.  

Utworzenie związku wykonującego część zadań publicznych od lat postulują samorządy konurbacji katowickiej. Prace nad rządowym projektem ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego Sejm rozpoczął 10 lutego, kierując go do komisji. 21 lutego projekt rozpatrzyły połączone sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnego.

 

Za przyjęciem projektu ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego głosowało w czwartek 432 posłów; 1 był przeciw, 6 posłów wstrzymało się od głosu.

 

Przebuduje region

 

Przygotowany przez MSWiA projekt dla woj. śląskiego ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym. Według rządu, zawiera ona szereg wad.

 

Sprawozdawca komisji poseł Jerzy Polaczek (PiS) akcentował, że rządowy projekt "jest dobrym fundamentem prawnym kształtującym i decydującym w sposób istotny o przyszłości (regionu - red.), a przede wszystkim jest działaniem na rzecz jego przebudowy".

 

- Jestem pewien, że wspólnota miast tworzących przyszły związek metropolitalny dobrze wykorzysta tę historyczną szansę - zadeklarował.

 

Metropolia od 1 stycznia 2018

 

Obecna ustawa nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń. Zgodnie z jej założeniami, metropolia miała powstać w woj. śląskim 1 stycznia 2017 r. Przedstawiciele rządu deklarują jednak wolę, aby powstała ona 1 lipca, a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r.

 

Aby to ułatwić, Sejm przyjął w czwartek wniesioną przez klub PiS poprawkę do projektu rządowej ustawy, skracającą okres jej vacatio legis - z 14 dni od ogłoszenia do dnia następującego po dniu ogłoszenia. Poseł Polaczek argumentował, że wszystkie zainteresowane samorządy śledzą prace nad projektem i pracują nad niezwłocznym wdrożeniem przyszłej ustawy - skrócenie vacatio legis pozwolić ma też samorządom lepiej wpisać się w obecnie przewidywane ustawą terminy tworzenia metropolii.

 

W trzecim czytaniu Sejm odrzucił m.in. wnioski mniejszości zmierzające do uniwersalności ustawy. Polaczek przekonywał, że zawarty w projekcie zestaw instrumentów jest przede wszystkim dostosowany do szczególnej sytuacji urbanistyczno-administracyjnej konurbacji śląskiej. Za "nieporozumienie" uznał oczekiwanie, że rozwiązania uniwersalne z obowiązującej ustawy miałyby służyć w sposób spójny także innym inicjatywom tworzenia metropolii.

 

Szef MSWiA: są dwie metropolie - śląska i warszawska

 

Według szefa MSWiA, w Polsce istnieją dwie metropolie: warszawska i śląska. Zapowiedział, że zostanie opracowany także projekt dla pozostałych ośrodków, będących aglomeracjami.

 

Zgodnie z ustawą, związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin woj. śląskiego, charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców.

 

Związek ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej, metropolitalnych przewozów pasażerskich, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku i jego obszaru.

 

PAP

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie