W Galerii Uffizi wystawa pierwszej malarki z Florencji Plautilli Nelli

Kultura
W Galerii Uffizi wystawa pierwszej malarki z Florencji Plautilli Nelli
Twitter/Gallerie Uffizi

Galeria Uffizi we Florencji obchodzi Dzień Kobiet w środę inaugurując wystawę w całości dedykowaną żyjącej w XVI wieku w tym mieście malarce, zakonnicy Plautill Nelli. Ekspozycja obrazów i rysunków pierwszej florenckiej malarki będzie otwarta do 4 czerwca.

Urodziła się w 1524 roku jako Polissena de' Nelli w rodzinie arystokratycznej. W wieku 14 lat złożyła śluby zakonne i wstąpiła do florenckiego klasztoru świętej Katarzyny ze Sieny. Przyjęła tam imię Plautilla i to pod nim zasłynęła jako artystka.

 

Malarstwa uczyła się sama a talent rozwinęła w murach klasztornych, gdzie kierowała pracownią malarską, w której powstawały dzieła sztuki sakralnej. Ich sprzedaż była źródłem utrzymania zakonu.

 

Większość jej dzieł uległa zniszczeniu

 

Dzieła zakonnicy, zmarłej w 1588 roku, trafiły do wielu klasztorów i domów arystokracji z Florencji. Duża część jej prac, według historyków sztuki, uległa zniszczeniu. Kilka przypisano jej dopiero niedawno.

 

Wystawa w Galerii Uffizi została zorganizowana we współpracy z amerykańską fundacją Advancing Women Artists, która zbiera pieniądze na odnowę obrazu "Ostatnia wieczerza" pędzla Plautilli Nelli. Jak się przypuszcza, to pierwszy taki w historii sztuki obraz namalowany przez kobietę.

 

Fundacja, działająca we Florencji od 2006 roku, zajmuje się ratowaniem i konserwacją dzieł sztuki kobiecej. Sfinansowała między innymi konserwację prac siostry Nelli, uważanej za jedną z malarek długo zapomnianych przez historię sztuki.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie