"Tusk dobrze reprezentuje nasz kraj". Wałęsa o wyborach szefa RE

Polska
"Tusk dobrze reprezentuje nasz kraj". Wałęsa o wyborach szefa RE
Polsat News

Mam nadzieję, że Europa nie posłucha niedobrych rozwiązań przedstawianych przez rządzących Polską - tak były prezydent Lech Wałęsa komentował w środę wystawienie Jacka Saryusz-Wolskiego jako kandydata na stanowisko szefa Rady Europejskiej. - Donald Tusk dobrze reprezentuje nasz kraj - dodał.

W ostatnią sobotę polski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę eurodeputowanego Jacka Saryusz-Wolskiego na przewodniczącego Rady Europejskiej. O reelekcję ubiega się obecny szef Rady Donald Tusk. Uzasadniając stanowisko rządu premier Beata Szydło w liście skierowanym do europejskich przywódców napisała m.in., że Tusk wielokrotnie przekroczył europejski mandat, używając swojego autorytetu w ostrych sporach krajowych.

 

"Nie możemy przeszkadzać Europie"

 

- Mam nadzieję, że Europa nie posłucha tych niedobrych rozwiązań rządzących naszym krajem - powiedział Wałęsa w środę podczas spotkania z sympatykami Komitetu Obrony Demokracji w Kielcach. - Oskarżą mnie pewnie, że występuję przeciwko Polsce: "zdradza swój kraj" - już to słyszę - dodał.

 

Były prezydent zaznaczył, że Unia Europejska, mająca w tej chwili tyle problemów, stoi przed wielkimi wyzwaniami. - Nie możemy przeszkadzać Europie. Możemy oczywiście się zastanawiać, czy ją remontować, czy budować od nowa. Ale muszą być miejsca i organizacje, gdzie się tego dokonuje - podkreślił.

 

"Wstydzę się za to, co się w naszym kraju dzieje"

 

Wałęsa dodał, że wstydzi się za poczynania polskiego rządu. - Ośmieszają nas, ja się wstydzę za to, co się w tym naszym kraju dzieje. To nie służy Polsce. Mam nadzieję, że Europa i Unia Europejska nie pozwolą na to - stwierdził.

 

Dodał, że Donald Tusk podczas swojej kadencji szefa RE dobrze reprezentuje Polskę. - To jest bardzo zdolny człowiek. A że popełnia błędy? Kto ich nie popełnia… To nie są jednak błędy, które by go eliminowały - mówił Wałęsa o Tusku.

 

- Mamy dobrego człowieka, trzeba mu pomóc. Europo - nie daj się nabrać tym naszym kiepsko rządzącym - zakończył b. prezydent.

 

Wybory szefa RE

 

Z końcem maja wygaśnie pierwsza kadencja Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej i - zgodnie z traktatem UE - może zostać odnowiona. W lutym w trakcie nieformalnego szczytu UE na Malcie Tusk zadeklarował, że gotów jest pozostać przewodniczącym Rady Europejskiej na drugą 2,5-roczną kadencję. Tusk ma poparcie Europejskiej Partii Ludowej zrzeszającej centroprawicowe ugrupowania z państw Europy, w tym PO i PSL.

 

O tym, czy Tusk pozostanie na stanowisku szefa Rady Europejskiej na kolejną kadencję, przywódcy państw UE mają zdecydować na szczycie, który rozpocznie się w czwartek w Brukseli.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie