Sekretarz stanu USA zapewnił szefa ukraińskiego MSZ o poparciu dla Ukrainy

Świat
Sekretarz stanu USA zapewnił szefa ukraińskiego MSZ o poparciu  dla Ukrainy
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin otrzymał we wtorek od sekretarza stanu USA Rexa Tillersona zapewnienie, że Stany Zjednoczone będą wspierały Ukrainę w jej zmaganiach z rosyjską agresją a także podejmowane przez władze ukraińskie reformy.

Ukraiński minister powiedział w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu, że Tillerson zapewnił go o "konsekwentnym poparciu Stanów Zjednoczonych dla zmagań Ukrainy z rosyjską agresją" oraz, że "Ukraina jest kluczowym partnerem Stanów Zjednoczonych w regionie".

 

Jak mówił Klimkin, Tillerson, w przeszłości dyrektor wykonawczy amerykańskiego giganta petrochemicznego ExxonMobil, powiedział też Stany Zjednoczone będą "konsekwentnie wspierać Ukrainę na jej drodze reform."

 

"Sankcje wobec Rosji zostaną utrzymane"

 

Ukraińskie MSZ w oświadczeniu wydanym po wtorkowych rozmowach poinformowało, że Tillerson upewnił Klimkina, iż sankcje wobec Rosji zostaną utrzymane "do czasu zaprzestania agresji przez Rosję, pełnej realizacji porozumień z Mińska, zwrotu Ukrainie Krymu oraz terenów na wschodniej Ukrainie, pozostających obecnie pod kontrolą wspieranych przez Rosję separatystów".

 

Po rozmowach w Departamencie Stanu, Klimkin wystąpił na posiedzeniu jednej z podkomisji Komisji Przydziałów Budżetowych Senatu USA .

 

Podczas posiedzenia, poświęconego omówieniu rosyjskiej polityki wobec Europy, wystąpił także ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek oraz ambasadorowie Estonii, Gruzji, Litwy i Łotwy.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie