Resort środowiska: wycinka drzew w Łebie była nielegalna

Polska
Resort środowiska: wycinka drzew w Łebie była nielegalna
Polsat News

Wycinka drzew na terenie prywatnych działek przy ul. Nadmorskiej w Łebie była naruszeniem przepisów prawa miejscowego i spowodowała zniszczenie przyrody - podkreślił w komunikacie resort środowiska. To sprawa dla prokuratora - dodał minister środowiska Jan Szyszko.

- Nie ulega wątpliwości, że w Łebie złamano prawo. To sprawa dla prokuratora. Nie ma to jednak nic wspólnego z propozycją poselską dot. wycinki drzew - powiedział, cytowany w środowym komunikacie resortu, minister środowiska Jan Szyszko.

 

Media informowały, że drzewa wycięto na obszarze czterech hektarów.

 

Resort podkreślił, że w związku z nielegalną, masową wycinką drzew, 2 marca Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku zgłosił do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na zniszczeniu w świecie roślinnym w znacznych rozmiarach. Dodano, że zagrożone jest ono karą pozbawienia wolności do pięciu lat.

 

Śledztwo Prokuratury Rejonowej w Lęborku

 

W ubiegłym tygodniu śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa w Lęborku (Pomorskie). - Jesteśmy na wstępnym etapie śledztwa. Nikt nie został jeszcze przesłuchany i zbyt wcześnie jest mówić, czym się kierowali właściciele tych działek ścinając drzewa. Ustalenia też jeszcze wymaga, na jakim obszarze dokonana została wycinka" - mówił szef lęborskiej prokuratury Patryk Wegner.

 

Ministerstwo wyjaśniło w komunikacie, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku ustalił, że wycinka odbyła się na terenie działek ewidencyjnych, objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Łeby.

 

 - Jego zapisy bezwzględnie wykluczają możliwość przekształcenia danego obszaru i przewidują ochronę występujących tu walorów przyrodniczych. Wycięcie drzew na tym terenie było zatem świadomym naruszeniem przepisów prawa miejscowego i zniszczeniem przyrody - podkreślono.

 

Zdaniem MŚ, na skutek wycięcia dużych fragmentów lasów doszło do uszczuplenia i fragmentacji zarówno pasa lasów ciągnących się przez Mierzeję Sarbską (lasy te stanowią część korytarza ekologicznego południowo-bałtyckiego), jak i bezpośredniego zniszczenia i uszczuplenia powierzchni cennych siedlisk przyrodniczych.

 

- Lasy porastające mierzeję stanowią najważniejszy komponent środowiska tej części pasa nadmorskiego. Ponadto teren wycinki znajduje się w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego - przypomniało ministerstwo.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie