Prezydent Wrocławia laureatem Niemieckiej Nagrody Narodowej

Polska
Prezydent Wrocławia laureatem Niemieckiej Nagrody Narodowej
Polsat News

Rafał Dutkiewicz został uhonorowany za zasługi w kształtowaniu europejskiego charakteru swojego miasta oraz dobrych relacji polsko - niemieckich.  

Niemiecka Nagroda Narodowa przyznawana jest od 1997 r. przez Niemiecką Fundację Narodową. Wyróżnieniem honorowane są osoby lub instytucje, które m.in. przyczynił się do budowania współpracy i jedności w Europie.

 

O uhonorowaniu Dutkiewicza Niemiecką Nagrodą Narodową poinformowała w środę Barbara Zielińska-Mordarska, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej wrocławskiego magistratu. Decyzja o przyznaniu nagrody prezydentowi Wrocławia została ogłoszona w środę w Hamburgu. Nagroda zostanie wręczona 13 czerwca w Berlinie - podała Zielińska-Mordarska.

 

Przedstawiciel zarządu Niemieckiej Fundacji Narodowej, b. senator Dirk Reimers podkreślił, że Dutkiewicz szczególnie zasłużył się w kształtowaniu europejskiego charakteru swojego miasta oraz na rzecz stosunków polsko-niemieckich.

 

Polski polityk o europejskich korzeniach

 

 - Począwszy od roku 2002, jako prezydent Wrocławia przekształcił trudną wieloaspektową historię miasta w jego własną, otwartą na świat tożsamość i tym samym przyczynił się do budowania mostów pomiędzy Polską a Niemcami. Jest polskim politykiem o europejskich horyzontach, a Niemiecka Nagroda Narodowa jest znakiem wdzięczności wobec wszystkich Polaków, którzy działają na rzecz harmonijnego egzystowania Polaków i Niemców w zjednoczonej Europie - podkreślił Reimers.

 

Dotychczas Niemiecką Nagrodą Narodową zostali wyróżnieni m.in. Tadeusz Mazowiecki, Vaclav Havel, Karl Dedecius, Alfons Nossol i Fritz Stern.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie