Ponad jedna trzecia firm chce zatrudniać i dać podwyżki. Najnowsze badanie

Biznes
Ponad jedna trzecia firm chce zatrudniać i dać podwyżki. Najnowsze badanie
Flickr/Nocny/CC BY-ND 2.0/

Do końca lata zatrudnienie nadal będzie rosło. W nadchodzącym półroczu co trzecia firma zamierza zwiększyć zatrudnienie. Podobny odsetek planuje wzrost wynagrodzeń swoich pracowników - wynika z najnowszego raportu firmy doradztwa personalnego Randstad.

Firma rekrutacyjna zapytała o opinie przedstawicieli tysiąca polskich przedsiębiorstw, którzy odpowiadają za kwestie zarządzania kadrami i rekrutację.


Mimo, że prawie połowa z nich uznała, że w polskiej gospodarce w najbliższym półroczu nic się nie zmieni (o stagnacji mówi 47 proc. ankietowanych) lub nawet będzie recesja (22 proc.) to jednak ponad jedna trzecia planuje zatrudniać nowych pracowników . Tak zadeklarowało 35 proc. pytanych,   56 proc. nie zamierza zmieniać poziomu zatrudnienia, a tylko 6 proc. chce zwalniać.


Tak jak w poprzednich kwartałach, branżami sygnalizującymi najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników były: transport, gospodarka magazynowa i łączność (47 proc.) oraz przemysł (43 proc.). Cały czas bardzo mocno zatrudniać chce też sektor centrów usług dla biznesu (tzw. SSC/BPO) Tam pracowników potrzebuje 56 proc. firm.

 

zatrudninie


Trudności w pozyskaniu ludzi sprawiają, że firmy postanowiły bardziej docenić tych pracowników, których już mają. 46 proc. decydowało się podnieść wynagrodzenia w okresie minionych 6 miesięcy.


Będą dalsze podwyżki

 

W najbliższym półroczu podwyżkowy trend ma być utrzymany. 36 proc. pytanych firm zadeklarowała że zamierza zwiększyć pensje. 58 proc. uważa, że uda się je utrzymać na dotychczasowym poziomie , a tylko 1 proc. myśli o obniżkach.


Patrząc na branże, podwyżek mogą spodziewać się pracownicy działu "transport, gospodarka magazynowa i łączność" - zadeklarowało je 41 proc, badanych firm z tej dziedziny.


Są też spore szanse na większe pensje w przemyśle (38 proc.) , obsłudze nieruchomości i firm (37 proc.) oraz handlu (36 proc.).

 

podwyżka


- Na rynku pracy w dalszym ciągu widoczna jest dobra koniunktura. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw jest rekordowo wysokie, ale ten rekord może zostać wkrótce pobity. W takich warunkach nie dziwi rosnąca presja płacowa. Firmy muszą oferować wyższe wynagrodzenia, jeżeli chcą przyciągnąć kandydatów. Muszą też podnosić płace swoim pracownikom, żeby ich w zatrudnieniu utrzymać - przyznaje Grzegorz Baczewski ekspert Konfederacji Lewiatan.

 

Kandydaci stawiają warunki, firmy nie dbają o opinię


Prawie dwie trzecie (62 proc.)  pracodawców zwróciło uwagę, że kandydaci do pracy stawiają teraz warunki – chcą stałej umowy o pracę, szkoleń, dodatkowych benefitów itd. Ogółem prawie trzy czwarte (72 proc.) firm oceniło, że trudności w rekrutacji wzrosły w porównaniu do sytuacji sprzed dwóch lat. Aż 9 proc. badanych nie zatrudniło w ogóle potrzebnych pracowników nie znajdując odpowiednich kandydatów na rynku pracy.


Jednocześnie tylko 9 proc. przedsiębiorstw w Polsce prowadziło badania swojego wizerunku jako pracodawcy w ubiegłym roku,  61 proc. nie uważa, by były one szczególnie potrzebne.

 

polsatnews.pl, infografika: Randstad

ptw/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie